Co oznacza wizyta chińskiego przewodniczącego Xi Jinpinga w Rosji?

W dniach 20-23 marca przewodniczący Chin Xi Jinping odwiedzi Rosję w ramach działań dyplomatycznych mających na celu ratowanie Rosji przed kryzysem. Wizyta ta cieszy się szczególnym zainteresowaniem opinii publicznej ze względu na wydany niedawno przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania Władimira Putina. Podczas spotkania spodziewane jest podpisanie szeregu porozumień między obydwoma krajami w dziedzinie energetyki i transportu.

Zdaniem ekspertów Chiny dokładają wszelkich starań, aby zachować Rosję, która w wyniku wojny na Ukrainie bardzo osłabiła się i uzależniła od Chin. Mimo to Zachód pozostaje dla Chin bardziej obiecującym partnerem gospodarczym niż Rosja, co ogranicza współpracę chińsko-rosyjską. Pomimo pomocy udzielonej Rosji przez Chiny, Pekin korzysta z obecnej sytuacji, która doprowadziła do krytycznego osłabienia Federacji Rosyjskiej.

Chiny nie mogą ustabilizować Rosji, ponieważ reżim Putina nadal działa lekkomyślnie, pogarszając sytuację. Ukraina aprobuje pokojowe zamiary Pekinu, ale Chiny nie popierają żywotnych interesów narodu ukraińskiego, w szczególności zwrotu terytoriów okupowanych i ochrony przed zbrodniami wojennymi.

Rola Chin w zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą

Idealny czas na chińską mediację i utrzymywanie pokoju był przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Wtedy łatwiej byłoby zapobiec kryzysowi, niż teraz radzić sobie z jego konsekwencjami. Aby rozwiązać tę sytuację, konieczne jest zjednoczenie wszystkich krajów i przestrzeganie prawa międzynarodowego, czemu Federacja Rosyjska teraz zaprzecza. Nie ma łatwej drogi i nie da się zamrozić konfliktu, bo rosyjska agresja powinna była już dawno zostać powstrzymana.

Chiny nie są jednak całkowicie neutralne w stosunku do konfliktu między Ukrainą a Rosją. Chiński przywódca Xi Jinping może wykorzystać swoją wizytę w Rosji do zaproponowania pokojowego rozwiązania konfliktu. Jednak prawdopodobieństwo pomyślnego i skutecznego pokojowego rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą w drodze takiej mediacji pozostaje niskie. Koordynator Rady Bezpieczeństwa Białego Domu, Kirby, uważa, że ​​Rosja i Chiny próbują zdestabilizować światowe bezpieczeństwo, łamiąc traktaty i porozumienia.

Chiny prawdopodobnie nadal będą wykorzystywać swoją siłę polityczną, gospodarczą i militarną do wspierania Rosji. Może to jednak prowadzić do spadku prestiżu Chin na arenie międzynarodowej i pogorszenia relacji z innymi państwami. Nie zapominajmy, że Rosja i Chiny konkurują ze sobą w wielu obszarach, w tym w strefie wpływów w przestrzeni poradzieckiej i stosunkach z krajami Azji Centralnej. Ponadto Rosja i Chiny mają swoje własne interesy, które mogą kolidować z interesami drugiej strony.

Tym samym wizyta Xi Jinpinga w Rosji może okazać się neutralna lub wręcz negatywna dla rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Może jednak zwiększyć wpływy Chin w Rosji i na arenie międzynarodowej jako całości.

Autor: Diana Kaminski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com