Federacja Rosyjska całkowicie wstrzymała dostawy ropy do Polski

Russian flag is waving in front of blue sky

Sytuacja dotyczy rurociągu Przyjaźń, który we wrześniu 2022 r. nie działał przez kilka dni z powodu sabotażu na jednej z nitek, a także polityki rosyjskiej. Kreml powiedział, że nie otrzymał zapłaty w obcej walucie od niektórych krajów europejskich za dostawy, ponieważ płatność jest liczona tylko w rublach. Jednocześnie zaczęły obowiązywać międzynarodowe sankcje, które zabraniają zakupu ropy za ruble. Oczywiście sytuacja miała bardziej charakter prowokacji i chęci wywarcia nacisku na zachodnich partnerów Ukrainy, aby powstrzymać pomoc wojskową i pieniężną w celu zwalczania agresora.

O sytuacji całkowitego wstrzymania dostaw ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń stało się głośno po publikacji Daniela Obajteka na jego koncie na Twitterze. Taką wiadomość przekazał prezes Polskiej Rafinerii PKN 25 lutego w południe. Według dyrektora generalnego firma od dawna była w pełni przygotowana na taki krok, ponieważ zakładała, że ​​tak się stanie. Zaznaczył też, że nieco ponad 10. część całkowitego wolumenu ropy naftowej, jaką trafia do Polski, pochodzi z Federacji Rosyjskiej. Wszystkie pozostałe 90% przybywa na terytorium kraju europejskiego z innych źródeł.

Niuanse

Ropa była dostarczana do Polski na podstawie umowy z rosyjską firmą Tatnieft. Umowa miała zakończyć się w grudniu tego roku, ale w rzeczywistości stało się to 10 miesięcy wcześniej. Federacja Rosyjska jednostronnie i bez ostrzeżenia wstrzymała dostawy ropy natychmiast po tym, jak oficjalnie dowiedziała się, że Polska przekazała Ukrainie pierwszą partię tak ważnych i niezbędnych na froncie czołgów Leopard. Później okazało się, że dostarczono 4 jednostki ciężkiego sprzętu, a 10 kolejnych jest w trakcie wysyłania na front i szkolenia ukraińskiej armii. Taki akt po raz kolejny świadczy o słabości rosyjskiego kierownictwa, a także o tym, że Kremlowi nie można ufać w żadnych okolicznościach.

Oficjalny komunikat PKN Orlen

PKN Orlen podkreślił, że jednostronne i pozaumowne wstrzymanie dostaw ropy z Federacji Rosyjskiej nie wpłynie w żaden sposób na wyniki spółki. Wszystkie rafinerie działają normalnie, dzięki dobrze ugruntowanym szlakom dostaw drogą morską. Sytuacja wstrzymania dostaw nie wpłynie na ilość benzyny i oleju napędowego dla klientów na stacjach sieci.

Cechy decyzji sankcji

Rurociąg Przyjaźń prawie na początku pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę został objęty sankcjami gospodarczymi. Jednocześnie usunięto go z sankcji tylko dla tych krajów, które nie mają dostępu do alternatywnych źródeł. Warto dodać, że oprócz Polski, dzięki temu rurociągowi ropę otrzymywały Węgry, Słowacja, Czechy i Niemcy. Jak dotąd Węgry nadal korzystają z takiego źródła paliwa i w dużej mierze wspierają zbrodnicze działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, blokując na poziomie oficjalnym decyzję UE o przyznaniu Ukrainie regularnych pakietów pomocowych.

Autor: Diana Kamiński

About Post Author

1 thought on “Federacja Rosyjska całkowicie wstrzymała dostawy ropy do Polski

  1. Nie ma powodow do radosci, ze zrezygnowano z rossyjskiego gazu i ropy. Czy to jest w interesie Polski kupowac paliwo nie wiadomo dzie , gorszego gatunku i drozsze niz w Rossii. Kogo to obhodzi ktory jest kraj pochodzenia paliw. Nic nie przeszkadzalo do ostatniej chwili odkupowac rossyjski gaz z Niemiec. No i teraz od jednej zaleznosci, do drugej… Kiedy w kraju nic niema z surowcow to nie ma powodow zmieniac korzystnych dostaw na drozsze i niewygodne. Czy to jest w interesie polskiego kraju i ludu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com