Komisja Europejska zaleciła przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE

pingfun

Komisja Europejska przyjęła konkluzje w sprawie wniosków Ukrainy, Mołdawii i Gruzji o członkostwo w UE. Zarekomendowała w nich nadanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do członkostwa w UE.

Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas briefingu w Brukseli.

„Rekomendujemy przyznanie Ukrainie statusu kandydata, zdając sobie sprawę, że kraj przeprowadzi szereg ważnych reform. Ukraina wyraźnie zademonstrowała swoje zaangażowanie w życie według europejskich wartości i standardów. I stawiła czoła wojnie w drodze do UE – powiedziała.

Według niej Ukraina wdrożyła już około 70% przepisów, norm i standardów UE.

„Ale wciąż pozostaje ważna praca do wykonania w zakresie praworządności, oligarchów, walki z korupcją i praw podstawowych. Dlatego postęp zależy wyłącznie od Ukrainy – dodał von der Läien.

„Omawiałem wszystkie te zadania z prezydentem Zełenskim i premierem Szmygalem, kiedy byłem w Kijowie dziesięć dni temu. I otrzymała bardzo wymowną odpowiedź od prezydenta Zełenskiego – nawet gdyby Ukraina nie ubiegała się o członkostwo w UE, wszystkie te reformy byłyby konieczne, bo to jest dobre dla kraju, dla ukraińskiej demokracji, a powinno się zdarzyć w każdym razie – powiedziała Urszula. von der Leyen.

Zaznaczyła, że ​​każdy z krajów, których wnioski o członkostwo w UE były dziś rozpatrywane, otrzymuje wyniki oparte na własnych osiągnięciach i zasługach. A każdy z pretendentów sam decyduje, kiedy i jak szybko chce iść do przodu.

Na prośbę agencji skomentowała powszechne spekulacje, że pozytywna ocena Komisji Europejskiej mogła mieć związek z agresją Rosji na Ukrainę, a nie z osiągnięciami reform w tym kraju: „Cały ten proces opiera się na zasługach. Nasza komunikacja zawiera bardzo przejrzystą listę rzeczy, które należy zrobić. Jednocześnie Ukraina osiągnęła bardzo wiele. Jeśli spojrzeć na wyniki ostatnich ośmiu lat, przeprowadzone reformy, wprowadzone ulepszenia, całą pracę, którą z nami wykonali, wszystko to pokazało prawdziwy postęp. Dlatego, w oparciu o swoje zasługi, Ukraina otrzymała teraz rekomendację nie tylko posiadania perspektywy europejskiej, ale także uzyskania statusu kraju kandydującego” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.

„Mamy jedno jasne przesłanie na całą Ukrainę. Tak, Ukraina zasługuje na europejską perspektywę. Tak, Ukrainę należy powitać jako kraj kandydujący. Opiera się to na zrozumieniu, że wiele pracy zostało już wykonane, ale ważna praca jest jeszcze przed nami. Cały proces opiera się na osiągnięciach, a teraz to Ukraina ma możliwość decydowania o własnej przyszłości… To prawdziwie historyczny moment. Wszyscy wiemy, że Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę. Chcemy, żeby mieszkali z nami, z Unią Europejską – powiedziała Ursula von der Leyen.

Formalna opinia Komisji Europejskiej w sprawie perspektywy europejskiej i przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE jest pierwszym praktycznym krokiem w procesie rozpatrywania wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zalecenia przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE i wyraził nadzieję na pozytywne wyniki przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Europejskiej.

„Z zadowoleniem przyjmuję pozytywną konkluzję Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata. To pierwszy krok do członkostwa w UE, które z pewnością przybliży nas do zwycięstwa. Dziękuję przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i każdemu członkowi KE za historyczną decyzję. Nie mogę się doczekać pozytywnych wyników Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu” – powiedział Zełenski.

Komisja Europejska wydała podobne zalecenie Mołdawii. Jeśli chodzi o Gruzję, propozycja Komisji Europejskiej jest inna – aby uznać jej europejską perspektywę, ale przed przyznaniem jej statusu kandydata Tbilisi, trzeba będzie jeszcze przeprowadzić reformy.

Indeks Partnerstwa Wschodniego, publikowany corocznie przez Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, stowarzyszenie organizacji pozarządowych z Azerbejdżanu, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, może nam pomóc zrozumieć, jak postępy zrobiły Ukraina, Gruzja i Mołdawia. Integracja europejska. W indeksie na lata 2020-21 liderami są Ukraina i Mołdawia z wynikiem 0,70, następnie Gruzja z 0,65, następnie Armenia z 0,63, Białoruś (0,49) i Azerbejdżan (0,44).

Ukraińskie kierownictwo nie było zadowolone z faktu złożenia wniosków przez Gruzję i Mołdawię, co mogłoby utrudnić Kijowowi uzyskanie statusu kandydata. Wicepremier ds. integracji europejskiej Ukrainy Olga Stefanishina oświadczyła, że ​​popiera aspiracje Mołdawii i Gruzji. „Uważamy jednak, że powinno być indywidualne podejście, ponieważ mamy różne umowy, różne kwoty zobowiązań, różne etapy integracji z UE i oczywiście mamy różne rynki” – powiedziała DW, dodając, że „indywidualne podejście jest bardzo ważne, aby nawet tak złożone decyzje nie były dalej skomplikowane.”

W Kijowie boleśnie dostrzeżono również, że Tbilisi i Kiszyniów nie przyłączyły się do sześciu pakietów sankcji, które UE nałożyła na Rosję od początku wojny na pełną skalę. Zamiast tego dołączyły do ​​nich Ukraina, kraje kandydujące Macedonia Północna, Czarnogóra i Albania oraz potencjalni kandydaci Bośnia i Hercegowina. Jest to również ważne dla Brukseli, gdyż koordynacja jej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony jest jednym z kryteriów przystąpienia do UE. Unia Europejska przypomniała też Serbii, że oczekuje od niej coraz większej synchronizacji swojej polityki zagranicznej, w tym sankcji, ze stanowiskiem UE.

Oczekuje się, że prezydenci i premierzy UE omówią kwestię statusu kandydata na szczycie w Brukseli w dniach 23-24 czerwca. Ostateczna decyzja o przyznaniu statusu musi zostać zatwierdzona przez wszystkie 27 państw członkowskich. Sam proces członkostwa jest procesem, który obejmuje złożony zestaw kroków i warunków, który zwykle może trwać ponad dziesięć lat. Chorwacja była ostatnim krajem, który dołączył do bloku, a proces składania wniosków trwał 10 lat, zanim został oficjalnie przyjęty w 2013 roku.

W miarę zbliżania się szczytu coraz więcej rządów europejskich domaga się statusu kandydata dla Ukrainy. W szczególności dzień wcześniej zrobili to kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com