Ukraina otrzymała status partnera-uczestnika Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza jest stowarzyszeniem 12 państw Unii Europejskiej zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytorium krajów uczestniczących ma dostęp do Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego i Czarnego. Celem tej organizacji jest rozwój i rozwiązanie głównych problemów, które dotyczą krajów uczestniczących.

W dniach 20-21 czerwca odbył się kolejny szczyt Trójmorza, na którym Ukraina uzyskała status partnera-uczestnika. Specjalnie dla Ukrainy państwa członkowskie bloku stworzyły nowy format partnerstwa.

Stworzona została nowa forma partnerstwa dla potencjalnych państw członkowskich UE, która będzie łącznikiem krajów członkowskich Trójmorza z USA, Wielką Brytanią i Komisją Europejską.

Nowy rodzaj partnerstwa z Inicjatywą Trójmorza

Ten nowy rodzaj partnerstwa jest przeznaczony dla wszystkich krajów europejskich, które nie są członkami UE, ale są gotowe do przystąpienia do niej w przyszłości. Cel nowego partnerstwa jest prosty – rozwój gospodarki i nowe projekty infrastrukturalne, a także rozwiązywanie problemów pojawiających się w krajach uczestniczących.

We współczesnym świecie lokalne sojusze stają się coraz bardziej popularne i poszukiwane. Do rozwoju trzeba zawsze szukać nowych dróg, bo konserwatyzm „starej Europy” stoi w miejscu i nie chce niczego zmieniać w swojej od dawna potrzebującej aktualizacji strukturze. Francja i Niemcy są tego wyraźnymi przykładami. Dlatego powstała Inicjatywa Trójmorza.

Agresywna polityka Rosji skłoniła do tworzenia nowych lokalnych sojuszy, bardziej odpornych i przystosowanych do nowych problemów. Innymi słowy, Rosja ma własne plany wobec krajów Europy Wschodniej, więc już się do tego przygotowuje.

Rosja już widzi, że powstaje nowy i silny sojusz krajów Trójmorza, więc próbuje wszelkimi sposobami ją zdyskredytować. Rosyjska propaganda widzi w takich inicjatywach niemal próbę stworzenia nowego imperium, które zagrozi całej Europie, a zwłaszcza Rosji. Chociaż ona sama próbuje ożywić dawne Imperium za pomocą nowych wojen.

Jaka jest korzyść z nowej unii z Ukrainą?

Ukraina otrzymała status partnera-uczestnika Inicjatywy Trójmorza i jest to obopólnie korzystna unia dla wszystkich krajów. Przede wszystkim są to nowe możliwości gospodarcze, ulepszona logistyka, dostawy paliw, „gospodarka cyfrowa” i wiele więcej.

Inicjatywa Trójmorza już aktywnie współpracuje z dwoma dużymi projektami infrastrukturalnymi w regionie, takimi jak autostrada północ-południe „Via Carpatia” łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji, infrastruktura LNG z terminalami morskimi w Polsce i Chorwacji oraz rurociąg łączący.

Ukraina położona jest w samym centrum Europy, a przez jej terytorium przebiega wiele tras transportowych. Dzięki temu kraje Trójmorza otwierają nowe możliwości dla handlu, logistyki, transportu i nie tylko.

Nowe sojusze to przyszłość, a takie projekty będą miały pozytywny wpływ na kraje europejskie. Możliwość rozwoju i infrastruktury z nowymi technologiami i zasadami jest obopólną korzyścią dla uczestniczących krajów Trójmorza.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com