Negocjacje między Polską a USA w celu utrzymania pokoju

W tej chwili wiadomo, że oficjalna Warszawa negocjuje z Waszyngtonem możliwość ochrony na wypadek użycia przez Rosję broni jądrowej na terytorium Polski. Poinformował o tym dziennikarzy prezydent Andrzej Duda. W ubiegłym tygodniu niektórzy eksperci wysunęli hipotezy, że W. Putin mógłby przeprowadzić taktyczny atak nawet nie na terytorium Ukrainy, ale na terytorium Polski.

W szczególności Federacja Rosyjska może używać broni jądrowej w miejscach, gdzie znajduje się pomoc wojskową dla Ukrainy, zarówno z Polski, jak i od partnerów – członków UE i innych krajów zachodnich. Również Putin od dawna opowiada się za tym, aby Polska przestała pomagać Ukrainie, zwłaszcza w segmencie wojskowym: bronią, szkoleniem wojskowym. Polsce grozili także inni politycy z Rosji.

Napięcie rośnie z każdym dniem

Dziś cały cywilizowany świat wie, że istnieje możliwość eskalacji jądrowej, a wszyscy przywódcy krajów demokratycznych podkreślają, że w wojnie jądrowej nie ma zwycięzców i przegranych. Prezydent RP Andrzej Duda poszukuje możliwych sposobów ochrony kraju przed ewentualnym użyciem broni jądrowej, która na co dzień jest zagrożona przez Rosję. Problem w tym, że Polska, chociaż jest członkiem NATO, nie posiada własnej broni jądrowej. Ale w niedalekiej przyszłości produkcja i wprowadzanie broni do użytku jest po prostu nierealne.

Jednocześnie istnieje możliwość udziału kraju w programie wymiany zasobów jądrowych. Program Nuclear Sharing zakłada użycie broni jądrowej, która jest dostępna w innych krajach w przypadku zagrożenia lub jako reakcja na użycie tej broni przez kraj agresora. W tej chwili zdaniem Andrzeja Dudy, negocjacje z amerykańskimi partnerami są w fazie aktywnej i wkrótce spodziewana jest oficjalna odpowiedź Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Co mówią analitycy?

5 października wyszło na jaw, że w centralnej części Federacji Rosyjskiej widziano pociąg, w którym rzekomo znajdowała się część broni jądrowej wysłanej ze specjalnych zamkniętych jednostek wojskowych. Poinformowali o tym dziennikarze Times. Jednocześnie Pentagon twierdzi, że nie widzi zmian na terytorium Rosji w segmencie ruchu broni jądrowej. NATO ma podobne informacje, ale jednocześnie dodaje, że wzmożona uwaga na sytuację pozostaje, a Sojusz Północnoatlantycki jest gotowy na wszelkie działania Federacji Rosyjskiej. Na początku października Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone prywatnie ostrzegły Kreml przed wszystkimi strasznymi konsekwencjami, jakie mogą wyniknąć z użycia broni jądrowej.

6 października prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w przypadku użycia broni jądrowej agresor nie przeżyje ataku, ponieważ Rosjanie mogą po prostu wyeliminować W. Putina. Sytuację komplikuje fakt, że jutro są urodziny rosyjskiego dyktatora, a znając jego stosunek do wszelkich ważnych dat, mogą się zdarzyć rzeczy nieodwracalne. Dlatego konieczne jest natychmiastowe działanie.

Autor: Diana Kamiński

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com