Nowe możliwości na arenie dyplomatycznej Polski

Wraz z początkiem nowego roku 2022 Polska przyjęła dla siebie nową rolę. Teraz przez rok będzie przewodniczyć Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zdaniem przedstawiciela MSZ Łukasza Jasina, Polska, jak żaden inny kraj, jest zainteresowana tym statusem i zrobi wszystko, co możliwe, aby zachować pokój w wspólnocie europejskiej. To nie tylko tradycja, ale międzynarodowa norma – coroczna zmiana szefa misji OBWE, która patroluje różne terytoria, w szczególności te problemowe.

Kluczowym zadaniem jest rozwiązywanie regionalnych i niezwykle złożonych konfliktów, które pozostawiają swój negatywny ślad na przestrzeni lat, jeśli nie dziesięcioleci. Niektóre z nich przychodzą i odchodzą szybko, inne trwają bardzo długo. Głównym zadaniem Polski w strukturze OBWE jest mediacja między wszystkimi stronami konfliktu, zapewniająca każdemu ochronę prawa do głosowania. Rzecznik MSZ wskazał, że działania Polski będą skierowane na wszelkie możliwe sposoby pokojowego rozwiązania konfliktu.

Oficjalnie prezydencję zainauguruje polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Główne cele i założenia do realizacji zostaną ogłoszone 13 stycznia w Wiedniu, kiedy odbędzie się oficjalna konferencja prasowa. Wydarzenie odbędzie się w ramach oficjalnego wydarzenia, które obejmuje komunikację z trójką OBWE: poprzednimi i kolejnymi przewodniczącymi, czyli Szwecją i Macedonią Północną. Na grudzień 2022 r. w Łodzi zaplanowana jest rada ministerialna.

Czego jej koledzy oczekują od polskiej prezydencji?

Przede wszystkim to lojalne rozwiązanie kryzysu, który trwa od ponad 3 miesięcy na granicy białorusko-polskiej. Po drugie, z Polską wiąże się wielkie nadzieje, w szczególności z uregulowaniem świata w obszarach problemowych, a jest to przede wszystkim Ukraina. Nie bez powodu minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba pogratulował swojemu polskiemu odpowiednikowi. Od swojego kolegi Zbigniewa Rau oczekuje jeszcze większego poszanowania prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej Ukrainy. Minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba zostawił tę wiadomość na swoim koncie na Twitterze. Po trzecie, jest to rozwiązanie konfliktu na Bałkanach i wyłącznie środkami pokojowymi.

W ubiegłym roku na czele OBWE stanęła Szwecja i w tym czasie osiągnięto wiele usprawnień, w szczególności ustanowiono przejazd przedstawicieli misji na nieuznawane przez świat terytorium republik DRL i ŁRL. Dla Polski jest to bardzo ważny krok na arenie dyplomatycznej, dlatego od 12 miesięcy republika jest zainteresowana utrzymaniem pokoju i tworzeniem nowych pokojowych sposobów rozwiązania konfliktu. Doda to plusów w dyplomatycznym postrzeganiu kraju przez inne państwa.

Oczekuje się, że skonfliktowane kraje, takie jak Białoruś, Rosja i inne państwa, będą bardziej powściągliwie okazywać swoją agresję wobec innych państw, a przede wszystkim rządy prawa i pokój. Wiele krajów pozytywnie wypowiadało się o tym, że Polska będzie przewodzić OBWE i życzył jej powodzenia w tym.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com