Osiemnasty atak terrorystów w ciągu miesiąca na europejską stolicę

Foto: Pavlo Petrov

„Historia Ukrainy od dawna irytuje skomplikowanych Rosjan. Starożytny Kijów. Ukraiński Kijów… Atak UAV. Wróg z pewnością będzie za to odpowiedzialny. Oni przegrają, a my wygramy i ukarzemy” – powiedział szef Kancelaria Prezydenta Andrij Jermak na Twitterze.

Po południu 29 maja, w Dniu Kijowa, niecałe 6 godzin po zakończeniu pierwszego ataku, Rosjanie rozpoczęli kolejny atak, wymierzony wyłącznie w Kijów. Tym razem Federacja Rosyjska użyła pocisków balistycznych „Iskander-M” i „Iskander-K” w ilości 11 sztuk.

W nocy 30 maja Rosja ponownie masowo zaatakowała Kijów: to już 18 atak na stolicę w maju i trzeci w ciągu ostatnich 24 godzin. Tym razem Federacja Rosyjska użyła dronów kamikadze typu Shahed, spadające gruzy w wielu dzielnicach Kijowa spowodowały zniszczenia i pożary w wieżowcach.

W wyniku nieprzyjacielskiego ostrzału w nocy 30 maja w Kijowie zginęła 33-letnia kobieta, a dziewięć osób zostało rannych. Kolejne cztery osoby zostały ranne w obwodzie kijowskim – poinformował szef Komendy Głównej Policji w Kijowie Iwan Wyhiwski. Uszkodzonych zostało również 16 obiektów – są to cywilne samochody, konstrukcje i budynki mieszkalne.

Choć ukraińska obrona powietrzna prawie w 100% zestrzeliwuje pociski i bezzałogowe statki powietrzne kierowane przez najeźdźców w Kijowie, to są takie systemy, które mogą znacznie wzmocnić obronę, a F-16 mogą być kluczem do zwycięstwa nad Rosją.

Atak był masowy, w różnych kierunkach, w kilku falach. W wyniku spadających gruzów są ofiary i zniszczenia w różnych dzielnicach Kijowa. W kijowskim rejonie holosijewskim po ataku rosyjskich dronów trwa rozbiórka gruzów wielopiętrowego budynku, liczba rannych wzrosła do sześciu osób – poinformował rzecznik Miejskiej Administracji Wojskowej Kijowa (KMVA) Mychajło Szamanow. Prawdopodobnie nakładka między piętrami została zniszczona, trwają poszukiwania.

Samochody zostały uszkodzone przez gruz w dzielnicy Pechersk. Prywatny dom zapalił się w rejonie darnickim, a zaparkowane samochody zostały uszkodzone.

W rejonie Dnipro płonące szczątki spadły na zieloną strefę. W Podolskim – dla budynków niemieszkalnych, aw Svyatoshynskyi – dla terytorium jednego z przedsiębiorstw. We wszystkich lokalizacjach dostępne są służby ratunkowe.

Rosyjski cynizm znów pokazuje swoje oblicze – podczas gdy Kreml ogłasza pokojowe warunki i nawołuje do negocjacji, Rosjanie kontynuują ludobójstwo Ukraińców, przeprowadzając ataki rakietowe na budynki mieszkalne. Czy w takich warunkach ma sens prowadzenie dialogu z Rosją? Staje się oczywiste, że można go powstrzymać tylko za pomocą broni.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) uważa, że ​​masowe rosyjskie ataki na Kijów mogą jeszcze bardziej ograniczyć zdolność Federacji Rosyjskiej do powstrzymania przyszłej kontrofensywy Sił Zbrojnych. Tak wynika z raportu analityków z poniedziałku, 29 maja.

Według wstępnej oceny ISW, w ostatnich miesiącach rosyjska armia rozpoczęła „nową ograniczoną kampanię powietrzną”, której celem jest osłabienie zdolności kontrofensywnych Ukrainy.

„Jednak nadanie priorytetu rosyjskim uderzeniom na Kijów prawdopodobnie jeszcze bardziej ograniczy zdolność tej kampanii do znacznego odstraszania potencjalnych ukraińskich działań kontrofensywnych” – pisze ISW.

Kiedy ludność Kijowa była w swoich miejscach pracy i na ulicach miasta, kiedy cywilni Ukraińcy cieszyli się świętem poświęconym jednemu z najstarszych miast w Europie – stolicy Ukrainy, Rosjanie wystrzelili pociski balistyczne bezpośrednio w ludność cywilną. Gdyby nie zachodni sprzęt obrony przeciwlotniczej, 29 maja stałby się tragiczną datą, ponieważ setki, a może tysiące obywateli zginęłyby w wyniku zbrodni umyślnie popełnionej przez Rosję.

Następnej nocy, gdy Ukraińcy spali w swoich domach przed nowym dniem roboczym, Rosjanie bez wyrzutów sumienia powtórzyli atak. Użycie w granicach miasta pocisków o takiej sile jak „Iskander-M” jest przestępstwem. Ataki na budynki mieszkalne są przeprowadzane celowo w celu sprowokowania ofiar wśród ludności cywilnej.

Ten Moloch już nabrał rozpędu, nie da się go zatrzymać negocjacjami. A o czym rozmawiać z tym, który wydaje rozkazy strzelania rakietami do szkół, zamieniania przedszkoli w sale tortur i atakowania dronami w samym centrum stolicy europejskiego państwa. Zło musi zostać ukarane. I możemy go ukarać tylko bronią. Państwo terrorystyczne stanowi zagrożenie dla ludzkości, musi zostać powstrzymane wspólnym wysiłkiem.

Karyna Koshel
Foto: Pavlo Petrov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com