Polska podejmuje działania: poprawki do konstytucji w celu konfiskaty rosyjskich aktywów

Polska zdecydowała się zamrozić aktywa rosyjskich oligarchów, a teraz stara się o ich konfiskatę. Zamrożone aktywa rosyjskie opiewają na ponad miliard euro, a ich konfiskata wymaga zmian w Konstytucji RP. Obecnie projekt ustawy, który zawiera niezbędne poprawki, jest rozpatrywany przez Nadzwyczajną Komisję Sejmu. Przyjęcie zmian umożliwi Polsce legalną konfiskatę aktywa rosyjskich oligarchów.

Celem proponowanej ustawy jest zmiana Konstytucji w taki sposób, aby Skarb Państwa RP miał prawo konfiskaty mienia znajdującego się pod jurysdykcją Polski, które może zostać wykorzystane do wsparcia rosyjskiej agresji. W przypadku zatrzymania środków wszystkie zostaną skierowane na wsparcie osób, które ucierpiały w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję.

Minister Rady Ministrów Łukasz Schreiber powiedział, że zamrożone aktywa rosyjskich oligarchów przekraczają miliard euro, co jest kwotą znaczącą. Zaapelował też do polityków opozycji o wsparcie tej inicjatywy, wskazując na wydarzenia na Kremlu, a także wypowiedzi Dmitrija Miedwiediewa wyrażające jego negatywny stosunek do krajów zachodnich, w szczególności do Polski. Przypomniał też, że były komisarz ds. praw dziecka w Rosji wzywał nawet do zabójstwa polskiego ambasadora. Schreiber wykorzystał te fakty, aby przekonać opozycję do poparcia zmian w Konstytucji. W końcu Rosja musi zostać ukarana za wszystkie swoje zbrodnie, a konfiskata funduszy to dopiero początek.

Co stanie się z rosyjskimi aktywami po konfiskacie?

Unia Europejska dyskutuje o możliwości przeniesienia na Ukrainę zysków uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów, szacowanych na prawie 200 mld euro. Spotkanie w tej sprawie odbyło się 24 maja, a posłowie rozważają możliwości przeniesienia na Ukrainę odsetek generowanych przez te aktywa w systemie Euroclear. Decyzja ta nie doprowadzi do wywłaszczenia samych aktywów, ale zwiększy presję finansową na Rosję z Zachodu.

Rząd belgijski poinformował, że prawie 200 miliardów euro rosyjskich aktywów zostało zamrożonych w Euroclear z powodu sankcji, w tym 180 miliardów euro z pieniędzy rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze te generują dochód, są reinwestowane, a uzyskane z tego odsetki członkowie UE planują wysłać na pomoc Ukraińcom.

Przeniesienie Ukrainie odsetek od skonfiskowanych rosyjskich środków to nowe rozwiązanie, które można rozszerzyć na inne zamrożone rosyjskie aktywa, w tym te znajdujące się w posiadaniu Clearstream, luksemburskiej firmy rozliczeniowej. Instytucje finansowe nie zdecydowały jeszcze, co zrobić z tymi środkami, a przekazanie ich Ukrainie to obiecujący pomysł dla wielu przedstawicieli UE.

Tym samym Polska zabiega o uregulowanie możliwości konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów, a także prowadzi rozmowy na temat transferu otrzymanych od nich odsetek na Ukrainę w odpowiedzi na agresywne działania Rosji. To znaczący krok, który pokazuje determinację Zachodu we wspieraniu Ukrainy i przeciwdziałaniu niewłaściwym zachowaniom rosyjskich władz. 

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com