PANDEMIA W ROSJI: SYTUACJA KRYTYCZNA

russian.eurasianet.org/

Liczby odnoszące się do pandemii w Rosji wzrastają od czerwca, a w ciągu ostatnich kilku tygodni kraj ten stał się liderem pod względem smutnych statystyk dotyczących liczby osób zakażonych i zmarłych z powodu COVID-19. Dzienna liczba zgonów zbliża się do 1000 (łącznie w kraju przez SARS-COV-19 zmarło już ponad 200 tys. osób), dzienne liczby nowych zachorowań wynoszą ponad 30 tys. osób i zgodnie z prognozami w najbliższym czasie sytuacji nie da się opanować. Najgorzej sytuacja wygląda w Moskwie, Sankt-Petersburgu i obwodzie moskiewskim.

Krach kampanii szczepionkowej w Rosji

Sytuacja ze szczepieniami w Rosji jest tragiczna: „katastrofa antyszczepionkowa”, tak nazywają ją rosyjscy blogerzy i dziennikarze. Kampania promująca szczepienia przeciwko COVID-19 w Rosji nie powiodła się, większość Rosjan nie tylko nie uważa szczepienia za konieczne, ale także wierzy, że szczepienie może zaszkodzić ich zdrowiu (ruch antyszczepionkowców nabył w kraju popularności jeszcze kilka lat przed pandemią COVID-19). Młodzi ludzie postrzegają wymóg szczepienia jako ograniczenie ich wolności, co wcale nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę tło problemów społeczno-politycznych w Rosji. 75% Rosjan w wieku poniżej 30 lat nie chce być zaszczepionymi wyprodukowanym w Rosji Sputnikiem. Jednak praktycznie nie mają innej alternatywy! Około ⅓ rosyjskich obywateli nie ufa także europejskim, amerykańskim i chińskim szczepionkom.

W Polsce przeciwko Covid-19 zaszczepiło się w całości około 50% obywateli, co pozwoliło znacznie zatrzymać tempo zachorowań.  To właśnie udana realizacja kampanii szczepień pozwoliła Polsce uporać się z problemami, z którymi aktualnie boryka się Rosja. Jednak wiosną tempo zachorowań w naszym kraju było krytyczne. Dalsza realizacja kampanii szczepionkowej jest podstawą, która nawet w przypadku wzrostu liczby chorych pozwoli uniknąć przebiegu choroby w jej ostrej fazie i obniżyć liczbę zgonów.

Sputnik: czy rosyjska szczepionka jest efektywna?

Odchodząc od spekulacji obywatelskich dotyczących szczepień przeciwko SARS-COV-19 w ogóle, warto także zwrócić uwagę na fakty dotyczące skuteczności Sputnika – według stanu na koniec września 2021 r. tą szczepionką zaszczepiono 40% Rosjan, a przecież nie pozwoliło to spowolnić tempa rozwoju pandemii. W. Putin, mówiąc o Sputniku wprost powiedział, że: „(…) rosyjska szczepionka jest generalnie najlepsza na świecie”. 

Autor: Semenyuk Daria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com