Co spowodowało wzrost cen gazu i jakie nas czekają?

W ciągu ostatniego roku ceny gazu wzrosły dziesięciokrotnie. Jednym z wielu powodów i głównym jest dominacja Rosji na rynku dostawców gazu. Gazociągi przez Polskę pozostają niewykorzystane pomimo próśb o zwiększenie dostaw gazu. Wiceminister Klimatu i Środowiska Polski mówi, że w ten sposób Rosja manipuluje rynkiem. Dlatego wezwał Komisję Europejską do zbadania i podjęcia odpowiednich działań. Polscy posłowie oskarżają rosyjskiego monopolistę gazowego o manipulacje na rynku i szantaż w celu uzyskania zgody na uruchomienie Nord Stream 2.

Do Komisji Europejskiej skierowano wniosek o zbadanie celowych manipulacji na rynku przez Gazprom oraz naruszeń unijnych reguł konkurencji. Organy w UE oceniające Nord Stream 2 powinny zweryfikować, czy projekt jest zgodny z prawem unijnym, a także jego potencjalny wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii do UE i poszczególnych krajów.

Komisarz ds. energii Kadri Simson twierdzi, że długoterminowe kontrakty na dostawy gazu z Rosji do Unii Europejskiej są realizowane, ale mimo rosnących cen nie zarezerwowano dodatkowej przepustowości.

Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Przewiduje się, że ceny gazu w UE pozostaną wysokie do wiosny 2022 r. Następnie będą stopniowo spadać ze względu na spadek popytu. Komisja Europejska informuje, że do końca roku przedstawią pod rozwagę reformę rynku gazu, która poruszy kwestię dostaw i magazynowania, aby w przyszłości uniknąć gwałtownego wzrostu cen. W tej chwili trzeba być przygotowanym na skoki cen gazu w Europie, które osłabiają gospodarkę, wpływają na dobrobyt obywateli i zwiększają inflację. Komisarz ds. energii mówi, że konieczne jest także stworzenie „rynków gazu płynnego” i zwiększenie rozwoju energetyki odnawialnej.

Komisja Europejska zbada i przeanalizuje przyczynę rekordowego wzrostu cen gazu w Europie. Planowane jest stworzenie wspólnego zestawu narzędzi reakcji społeczności na gwałtowne zmiany cen gazu, ogólnych zasad magazynowania gazu, koordynacja zakupów paliw, reforma hurtowego rynku energii elektrycznej. To ostatnie oznacza w szczególności ustalenie związku między ceną dla użytkowników końcowych a kosztem produkcji.

W chwili obecnej, aby obniżyć ceny, Komisja Europejska nie rozważa dostaw gazu gazociągiem Nord Stream 2. Również Komisja Europejska nie będzie rekomendować ani zabronić krajom UE powrotu do długoterminowych kontraktów na dostawy gazu z Rosji po stałych cenach, aby nie ulegać

manipulacjom w celu utrzymania cen poprzez podpisywanie nowych kontraktów. Plan wyjścia z kryzysu zakłada przejście na alternatywne źródła energii. Aby nie polegać na Rosji, proponuje się zmniejszenie ilości zużywanego gazu. A także Kadri Simson zalecił rozważenie opcji wspólnych zakupów gazu przez kraje UE w celu stworzenia wspólnych rezerw gazu, do których wszystkie kraje powinny mieć równy dostęp.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com