Pandora Papers: co wiadomo o programach offshore

Pandora Papers source

Miniony tydzień w polu informacyjnym wielu krajów europejskich, w szczególności Polski, upłynął pod znakiem ważnego powodu – otwarcia Pandora Papers – danych dotyczących kapitału Europejczyków i mieszkańców innych krajów będących w spółkach offshore. W ten sposób zidentyfikowano co najmniej 681 wcześniej nieznanych właścicieli luksusowych nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Według informacji osoby te posiadają ponad 1500 nieruchomości, które wyceniane są na co najmniej 5,5 miliarda dolarów. I pod wieloma względami mówimy o mieszkaniach, rezydencjach, a nawet zamkach w Wielkiej Brytanii, Francji i USA.

Jak działa firma offshore?

Właściciel rejestruje firmę w strefach offshore np. w Panamie, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych czy Belize i przelewa swoje środki na konto tej firmy. W rezultacie nieruchomość „nie pojawia się” w zeznaniach podatkowych, które są corocznie składane w miejscu rejestracji osoby fizycznej – ostatecznego beneficjenta przedsiębiorstwa.

Śledczy ICIJ wykonali niesamowitą pracę, aby znaleźć właścicieli ogromnego kapitału. Wyniki pracy ponad 600 dziennikarzy ze 112 krajów zostały opublikowane na łamach The Guardian. W tym celu przepracował prawie 12 milionów dokumentów, ale wyniki były tego warte. Udowodniono, że premier Udowodniono, że premier Czech Andrej Babis poprzez spółkę offshore nabył nieruchomość we Francji za 15 mln euro. Czy to symboliczne, że ta informacja pojawiła się przed wyborami?

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i jego żona Sheri również kupili nieruchomość za pośrednictwem firmy offshore – budynek na 4 piętrach w Marylebone w Londynie i „czysto przez przypadek” zapomnieli go zgłosić, a zatem zapłacić podatek – ponad 312 tysiąc funtów.

Kto sporządził listę?

  1. Król Abdullah II z Jordanii, posiadający nieruchomości w Londynie, Kalifornii, Waszyngtonie.
  2. Liderzy krajów Ameryki Łacińskiej: Prezydent Chile Sebastian Piñera, Dominikany – Luis Abinader i Ekwadoru – Guillermo Lasso.
  3. Trener Realu Madryt Carlo Ancelotti.
  4. Gwiazdy showbiznesu, w szczególności Julio Iglesias i Shakira, ta ostatnia nie zapłaciła więcej niż 11 milionów euro podatków.
  5. Wokalista Elton John, który ukrył 10 firm, których dyrektorem jest jego mąż David Furnish.

Ale wśród polityków krajów sąsiednich, którzy pojawiają się w śledztwie, Ukraina jest „w czołówce” – ponad 10 przedstawicieli. Wśród polityków rosyjskich znalazł się na liście Władimir Putin (majątek w Monako), a wśród polityków azerbejdżańskich prezydent Ilham Alijew.

Reakcja społeczności europejskiej

Europejscy politycy ostro skrytykowali tę metodę prowadzenia biznesu i wykorzystywania spółek offshore jako sposobu na uniknięcie płacenia podatków. Ale jednocześnie w niektórych krajach sprawa zaczęła iść dalej niż tylko ostrzeżenie. Na przykład w Czechach Narodowe Centrum Antykorupcyjne, które jest uważane za jednostkę policyjną, postanowiło podjąć proaktywne działania przeciwko premierowi i innym uczestnikom badania. Ale przedstawicieli Polski jest niewielu, a ich figury nie są tak wysokie.

Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com