Państwa bałtyckie i Polska aktywnie wzywają do przeniesienia zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

Przed rozpoczęciem szczytu europejskiego, który odbył się w Kijowie przez dwa dni 3 i 4 lutego, przywódcy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wydali oficjalne oświadczenie kierownictwu Unii Europejskiej z propozycją podjęcia aktywnych prac w sprawie przekazania skonfiskowanego mienia do Federacji Rosyjskiej. Celem jest pomoc finansowa w odbudowie Ukrainy oraz wspieranie osób, które zostały zmuszone do przeprowadzki z powodu okupacji lub działań wojennych. Szczyt UE po raz pierwszy odbywa się w stolicy państwa toczącego wojnę obronną. Również w swoim oświadczeniu przywódcy nadal wzywają do wzmożonej presji i konfiskaty różnych aktywów objętych sankcjami rosyjskich obywateli i osób prawnych zlokalizowanych w Europie.

Apel ten miał formę oficjalnych listów, które zostały wysłane do następujących osób:

  • Ursula von der Leyen – Przewodnicząca Komisji Europejskiej;
  • Charles Michel – Przewodniczący Rady Europejskiej;
  • Ulf Kristersson – premier Szwecji.

Szwecja sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE. Nawiasem mówiąc, Szwecja jest jednym z krajów, które aktywnie pomagają Ukrainie na różne sposoby, w szczególności sprzętem wojskowym. Należy zauważyć, że w tej chwili kwota zamrożonych aktywów finansowych wynosi około 300 miliardów euro, które wcześniej należały do ​​Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. Pieniądze te mogą zostać wykorzystane na pomoc dla osób wewnętrznie przesiedlonych, a także na rozpoczęcie odbudowy Ukrainy.

W oświadczeniu zaznaczono, że pieniądze należy wykorzystać jak najszybciej. Ważne, by trafiły one do Ukrainy jak najszybciej, nie czekając na podpisanie traktatu pokojowego czy inny scenariusz zakończenia wojny. Wszystkie pieniądze powinny pokryć straty związane z rosyjską agresją na Ukrainę.

Reakcja przywódców Unii Europejskiej

Komentując, przedstawiciel UE podkreślił, że propozycja jest bardziej ambitna niż wykorzystanie pieniędzy z funduszu pomocy Ukrainie. Jednocześnie, zdaniem polityka, jasne jest, że wszystkie niuanse i subtelności prawne należy dopracować w jak największym stopniu.

Trzeba zrozumieć, że legislacyjne subtelności korzystania z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej są dość skomplikowane, ale jednocześnie istnieje polityczna wola aktywnego uruchomienia tego procesu. Zdaniem dyplomaty, europejscy przywódcy dążą do pozytywnego rozwiązania dla Ukrainy, ale najpierw konieczne jest wyjaśnienie, gdzie dokładnie znajdują się aktywa – w których państwach, w jakiej wielkości i w jakiej formie.

Pod koniec ubiegłego roku Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​oficjalna Bruksela jest na końcowym etapie planu konfiskaty zamrożonych aktywów, aby można je było przenieść na Ukrainę w celu odbudowy Ukrainy i zrekompensowania szkód, za które musi zapłacić kraj agresor zniszczenie demokratycznego państwa.

Według jednej wersji zamrożone aktywa mogą zostać wysłane do dalszych inwestycji na poziomie międzynarodowym. Zysk uzyskany z inwestycji może być wykorzystany w przyszłości na całościową odbudowę suwerennej Ukrainy.

Według samych wstępnych szacunków od początku 2023 r. Rosja wyrządziła szkody przekraczające 30 miliardów dolarów, ale wojna trwa, podobnie jak zniszczenia cywilów, infrastruktury i innych obiektów.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com