Politolog: Polska może zostać „martwym” członkiem w UE

Foto: TV.RP.PL / Prof. Antoni Dudek

Formalnie będziemy członkiem UE, ale będziemy korzystać z tego członkostwa w bardzo ograniczonym zakresie – mówił prof. Antoni Dudek, politolog, historyk, UKSW, w rozmowie z Jackiem Niznkiewiczem, w kontekście ostatnich działań polskiego rządu.

Dudek przedstawił dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju naszych relacji z UE.

– Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński nie będzie mógł już dłużej prowadzić negocjacji z UE, za pomocą premiera (Mateusza) Morawieckiego i ministra (Konrada) Szymańskiego. Będzie musiał podjąć decyzję fundamentalną: albo spróbować się porozumieć z UE, czego efektem będzie likwidacja Izby Dyscyplinarnej (SN), a być może jeszcze zmiany w KRS-ie. To będzie oznaczało pójście na wojnę ze Zbigniewem Ziobro, który będzie oczywiście kontestował takie decyzję, więc będzie go trzeba pożegnać, a to oznacza ewidentnie rząd mniejszościowy. Druga opcja jest taka, że Kaczyński nadal będzie trzymał Ziobrę na sztandarach, jako autora fenomenalnej reformy sądownictwa, którą trzeba dokończyć, co do końca zdemoluje nasze relacje z UE – wyjaśnił ekspert.

Jarosław Kaczyński ma dwa wyjścia, albo porozumieć się z UE, albo pożegnać Zbigniewa Ziobrę

Antoni Dudek, politolog, historyk, UKSW

Politolog był następnie pytany o to, czy grozi nam wyjście z UE.

– Nie uważam by groził nam polexit, w takim sensie jak brexit. Tu musiałaby być wola polskiego parlamentu – PiS w tym kierunku nie pójdzie. Będziemy „martwym członkiem” UE, bo jeżeli reakcją na nałożone kary na Polskę będzie niepłacenie adekwatnej części składek, to okaże się, że jesteśmy w UE, ale de facto nas nie ma, ponieważ UE odpowie na to kolejnymi ograniczeniami na innych polach. Formalnie będziemy członkiem UE, ale będziemy korzystać z tego członkostwa w bardzo ograniczonym zakresie – stwierdził historyk.

Dudek odniósł się również do próby nowelizacji ustawy medialnej, tzw. lex TVN, i przyznania koncesji TVN-owi (po 19 miesiącach) przez KRRiT.

– TVN prowadzi bardzo krytyczną narrację wobec partii rządzącej i PiS chciał coś z tym zrobić. Moim zdaniem było to dość absurdalne, bo nie przewidziano reakcji amerykańskiej. Nie przewidziano też reakcji Andrzeja Dudy, bo to on najbardziej utrudnił realizację tego projektu, zanim ustawa wyszła z parlamentu, on już zapowiedział weto. Równolegle prezes Kaczyński – dyrygując KRRiT – blokował bardzo długo tą koncesję (na nadawanie dla TVN24 – przyp. red.) i kiedy zgodził się na jej przyznanie, stopniowo uwalniał decyzje poszczególnych członków KRRiT. Na końcu tego procesu zostawił sobie furtkę, którą jest uchwała KRRiT, w której wzywa się Sejm do zmiany przepisów w ustawie medialnej – wyjaśnił profesor.

Źródło: https://www.rp.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com