Polska jest gotowa na przyjęcie nowych uchodźców z Ukrainy

Jeśli nowi uchodźcy przybywają z Ukrainy, to Polska jest gotowa przyjąć wszystkich i udzielić schronienia, bez względu na liczbę osób. Podobno ta sytuacja będzie naprawdę realna, bo 25 października wicepremier Iryna Wereszczuk poprosiła naród ukraiński, aby pozostał na zimę w krajach, w których otrzymali schronienie, a jeśli to możliwe, jak najszybciej opuścić Ukrainę w celu zmniejszenia obciążenia krytycznych systemów komunikacyjnych – zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę.

Polska jak zawsze demonstruje gotowość pomocy narodowi Ukrainy w walce z agresorem. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ponownie mówiła o tym w wywiadzie. Choć taka sytuacja może być kolejnym obciążeniem dla kraju, jego gospodarki, to spowolni wychodzenie z kryzysu, który rozwinął się po ograniczeniach pandemicznych, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i życie ludzi. Według niej Polska nie może zachowywać się inaczej i musi odpowiadać na wyzwania, udzielając wsparcia i solidarności. Ukraińscy uchodźcy uciekający przed wojną w jednym z krajów europejskich otrzymają wsparcie i wszelką możliwą pomoc. Według wstępnych szacunków pod koniec lata 2022 r. w tym kraju tymczasowe schronienie znalazło ponad 2 mln Ukraińców.

Ryzyko wzrasta wraz z nadejściem chłodów

Według wstępnych prognoz, nowa liczba uchodźców, którzy przyjadą do Polski, nastąpi po gwałtownym spadku temperatury na zewnątrz, kiedy systemy grzewcze miast nie są w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury w domach i mieszkaniach. Przewiduje się, że szczyt liczby uchodźców nastąpi na przełomie grudnia i stycznia. Niestety w wyniku częstych ataków rakietowych Federacji Rosyjskiej obiekty infrastruktury cywilnej i krytycznej infrastruktury energetycznej zostały zniszczone, a państwo-agresor kontynuuje swój terror wojskowy. Mimo osobistych trudności w samej Polsce Elżbieta Witek mówi, że kraj jest gotowy pomóc Ukraińcom, a wojnę można wygrać tylko dzięki solidarności. Również Europejczycy nastawieni są na pokój, a bez wsparcia osób, które znajdują się w trudnej sytuacji, nie może się to w żaden sposób wydarzyć.

Dla tych, którzy przyjeżdżają do Polski, uciekając przed wojną na Ukrainie, zostało opracowane i sprawnie funkcjonuje kompleksowe wsparcie dla uchodźców, która obejmuje pomoc w zapewnieniu mieszkania, edukacji dla dzieci, poszukiwaniu pracy, a także wsparcie finansowe. Wielu uchodźców potrzebuje także wsparcia społecznego, integracyjnego i językowego. W tej chwili najskuteczniejszą formą pomocy jest właśnie pomoc finansowa i humanitarna, co jest szczególnie ważne dla osób, które starają się rozpocząć nowe życie na terytorium innego państwa, a także wychodzić z okropności doświadczonej wojny. Ponad 500 tys. ukraińskich uczniów poszło do szkoły w Polsce, a około 200 tys. dzieci poszło do przedszkola.

Kluczową pozycją Polski jest pomoc Ukrainie i gotowość przyjęcia uchodźców w miarę potrzeb.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com