Polska, Łotwa i Litwa apelują do NATO w sprawie zagrożenia związanego z rozmieszczeniem broni jądrowej na Białorusi

Fot. Olivier Matthys / AP Photo

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi i rosnącym napięciem w regionie bałtyckim społeczność międzynarodowa jest coraz bardziej zaniepokojona transferem rosyjskiej broni jądrowej na Białoruś, co bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu Polski, Łotwy i Litwy. W związku z tym prezydenci trzech państw skierowali listy do sekretarza generalnego NATO i wezwali do podjęcia pilnych działań w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.

W listach tych szefowie trzech państw wyrazili zaniepokojenie bliskimi związkami wojskowymi między Rosją a Białorusią, które mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo regionalne i euroatlantyckie. Podkreślili, że taka współpraca zaostrza sytuację i przyczynia się do nielegalnych działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Ważnym punktem apelu jest zaniepokojenie wykorzystaniem przez Moskwę terytorium Białorusi do rozmieszczenia broni jądrowej, co zagraża bezpieczeństwu Polaków, Litwinów i Łotyszy. Szefowie państw zaznaczyli, że takie działanie jest całkowitym naruszeniem porozumień z Moskwą i wskazuje na utratę ich mocy.

Ponadto prezydenci wyrazili zaniepokojenie związane z wyjazdem na Białoruś prywatnej firmy wojskowej Wagner i jej założyciela Jewgienija Prigożyna. Stanowi to zagrożenie dla stabilności politycznej kraju i może doprowadzić do utraty kontroli nad bronią, w tym nuklearną. Pojawienie się grupy Wagnera na Białorusi po nieudanej próbie buntu w Federacji Rosyjskiej budzi obawy o możliwy wzrost napływu migracji i kryzys humanitarny na terytorium Unii Europejskiej.

Szefowie państw podkreślili znaczenie zjednoczenia sojuszników przed zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wezwali do przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom na zasadzie kompleksowego podejścia, także tym, które pojawiły się po ostatnich wydarzeniach na Białorusi. Wyrazili także gotowość do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu przeciwdziałania agresywnym działaniom Federacji Rosyjskiej.

Zagrożenie nie tylko dla Europy, ale i dla Białorusi

Prezydenci podkreślili także konieczność zademonstrowania poparcia dla narodu białoruskiego. Zadeklarowali znaczenie rozwoju demokratycznej, stabilnej i dobrze prosperującej Białorusi, niezależnej od Rosji i jej problemów wewnętrznych. W apelu zaproponowano pięć spójnych działań, które pomogą wzmocnić bezpieczeństwo sojuszników z NATO i spełnić demokratyczne aspiracje narodu białoruskiego. Działania te obejmują renegocjację odstraszania nuklearnego, włączenie zagrożeń płynących z Białorusi do wojskowego procesu adaptacyjnego NATO, wczesne rozmieszczenie amunicji i broni na wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwiększenie środków przeznaczonych na obronę oraz stworzenie planu przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił uwagę na znaczenie bezpieczeństwa i konieczność zdecydowanej reakcji sojuszu w sprawie obecności grupy Wagnera i Jewgienija Prigożyna na Białorusi. A sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zauważył, że do Moskwy i Mińska został wysłany jasny sygnał, że NATO jest gotowe do obrony każdego ze swoich sojuszników.

Autor: Diana Kaminski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com