Polska ma tylko dwóch sojuszników – Ukrainę i Wielką Brytanię

lviv1256.com

Takie właśnie oświadczenie wygłosił Jarosław Kaczyński na forum gospodarczym w polskim Karpaczu.

Lider polskiej partii rządzącej „Prawo i Sprawiedliwość” Jarosław Kaczyński uważa, że ​​Polska może skupić się tylko na dwóch sojusznikach – Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

„Czasy się zmieniają i od tych czasów, na podstawie naszych doświadczeń, widzimy, że mamy tylko dwóch sojuszników. Po pierwsze jest to Ukraina. A naszym drugim sojusznikiem jest Anglia” – powiedział.

Lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński również uważa, że ​​ewentualne wprowadzenie kontyngentu NATO na Ukrainę może mieć charakter pokojowy i nie będzie oznaczać początku III wojny światowej.

Według Kaczyńskiego w nowej epoce „Ukraina wygra wojnę, a my zostaniemy przy Ukrainie”.

Jednocześnie lider PiS skrytykował Unię Europejską, nazywając jej politykę „neoimperialną”.

„Kiedyś mieliśmy wybór między Rosją a UE. Dokonaliśmy tego wyboru, ponieważ nie chcieliśmy wracać do poprzedniego życia, ten wybór był oczywisty. Tak, UE naprawdę nam pomogła, w szczególności rolnictwo, wsie i bezrobocie. Ale teraz widzimy zupełnie inną politykę UE. Nowa polityka UE opiera się na zasadzie: ten, kto jest silniejszy, ma rację. A ta polityka jest neoimperialna” – powiedział Kaczyński.

W lutym Ukraina, Polska i Wielka Brytania oficjalnie uruchomiły nowy format współpracy trójstronnej, mający na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i rozwój wymiany handlowej między państwami. Oficjalny Kijów podjął inicjatywę stworzenia formatu, który jest częścią strategii małych sojuszy jako proaktywnej polityki zagranicznej Ukrainy w październiku 2021 r.

Premier Polski Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nowy format współpracy między Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią ma na celu przede wszystkim wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie, którym zainteresowane są wszystkie trzy państwa.

Ukraina ma świadomość, że perspektywa uzyskania członkostwa w UE i NATO jest nieokreślona i odległa. W związku z tym prowadzi politykę tworzenia, instytucjonalizowania i zacieśniania różnych form współpracy, przede wszystkim regionalnej – nie jako alternatywę dla UE i NATO, ale jako uzupełnienie współpracy z tymi instytucjami. Co również istotne, współpraca w zakresie bezpieczeństwa nie ogranicza się jedynie do wymiaru militarnego, ale dotyczy także handlu, energetyki i przestrzeni informacyjnej. Koncepcję powołania sojuszu z Wielką Brytanią i Polską poparła na Ukrainie większość społeczeństwa oraz ugrupowań politycznych (także opozycyjnych).

Państwa frontowe wschodniej flanki NATO są przekonane, że Rosja naruszyła wszelkie normy prawa międzynarodowego, atakując Ukrainę. Kolejne agresje zbrojne od 1992 roku potwierdzają, że państwo moskiewskie jest agresorem. Polacy, mając doświadczenie tego sąsiedztwa, czują się zagrożeni i widzą w zwycięstwie Ukrainy gwarancję własnego bezpieczeństwa.

Wielka Brytania zawsze sprzeciwiała się tworzeniu systemu obcej hegemonii na kontynencie europejskim, walcząc w ostatnich stuleciach z dominacją francuską czy niemiecką.

Polska spotkała się z szacunkiem i wielkim żalem na wiadomość o śmierci królowej Wielkiej Brytanii. Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinie królewskiej i wszystkim Brytyjczykom. „Od dziesięcioleci uosabia wszystko, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Zostanie zapamiętana w Polsce i na całym świecie” – napisał na Twitterze Andrzej Duda o Elżbiecie II.

Stosunki między Wielką Brytanią a Polską znacznie się poprawiły za panowania królowej. W latach 90. i 2000. demokratyczna Polska utrzymywała bliskie stosunki z Wielką Brytanią; zarówno w sprawach obronnych, jak i wewnątrz UE; Wielka Brytania jest jednym z nielicznych krajów, które przyznały równe prawa polskim pracownikom od czasu ich przystąpienia w 2004 roku. Wyniki spisu powszechnego z 2011 r. wykazały, że język polski jest drugim po angielskim językiem ojczystym w Irlandii Północnej.

Unia Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy będzie w stanie powstrzymać Rosję i wziąć na siebie część ciężaru stabilizacji europejskiej.

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com