Polska oczekuje zaangażowania Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawę Miszustina i Ławrowa: Ważny krok w dążeniu do sprawiedliwości

AP / AP

Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej jest postrzegane przez Polskę jako znaczący krok w kierunku pociągnięcia do odpowiedzialności wysokich rangą urzędników rosyjskiego rządu. Polska oczekuje, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zajmie się również szefem rosyjskiego rządu Mychajło Miszustinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Według Łukasza Jasiny, rzecznika polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ten ruch stanowi kluczowy krok w kierunku indywidualnej odpowiedzialności karnej za międzynarodowe zbrodnie popełnione przez najwyższe kierownictwo Rosji. Jest to zarówno symboliczny, jak i prawny sygnał, że MTK jest gotowy do podjęcia działań przeciwko wysokim rangą urzędnikom Federacji Rosyjskiej, w tym głowie państwa, premierowi i ministrowi spraw zagranicznych.

Polska uznaje, że przyczyną tych zbrodni jest rosyjska agresja przeciwko Ukrainie, która nie podlega jurysdykcji MTK. W związku z tym Polska popiera utworzenie nowego międzynarodowego trybunału skoncentrowanego na zwalczaniu zbrodni rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Konkretne szczegóły dotyczące utworzenia i jurysdykcji trybunału nie zostały jednak jeszcze ustalone.

Ustanowienie takiego sądu jest postrzegane jako kluczowy krok w kierunku zapewnienia trwałego pokoju w przyszłości, jak stwierdził Yasina. W marcu sędziowie MTK wydali nakazy aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej, podejrzewając ich o zbrodnie wojenne związane z nielegalną deportacją i relokacją ludności, w tym dzieci, z okupowanego terytorium Ukrainy od co najmniej 24 lutego 2022 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, w Polsce oczekuje się, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości będzie kontynuował swoje dążenie do sprawiedliwości, zajmując się również domniemanymi zbrodniami popełnionymi przez Miszustina i Ławrowa, pociągając rosyjski rząd do odpowiedzialności za ich działania.

Autor: Diana Kaminski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com