Przełamywanie barier: Polska i Ukraina osiągnęły porozumienie w sprawie tranzytu produktów rolnych

Polska zniosła wstrzymanie tranzytu produktów rolnych z Ukrainy, który był wcześniej wstrzymany wraz z zakazem importu. Posunięcie to nastąpiło po osiągnięciu porozumienia między obydwoma krajami, z polskim ministrem rolnictwa Robertem Telusem, w którym stwierdzono, że dostawy zboża z Ukrainy będą monitorowane i plombowane lokalizatorami GPS w ramach systemu SENT. Pozwoli to na łatwe śledzenie przesyłek, aby mieć pewność, że nie pozostaną one w Polsce.

Telus oświadczył też, że każdemu transportowi przez określony czas towarzyszyć będzie konwój przez Polskę, który zapewni, że żaden z ukraińskich produktów rolnych nie pozostanie w kraju. Polska ma nadzieję usunąć około czterech milionów ton nadwyżek zboża do lipca 2023 r., aby zrobić miejsce na nowe zbiory.

Minister Rozwoju i Technologii RP Waldemar Buda potwierdził, że tranzyt produktów rolnych z Ukrainy rozpocznie się o północy 21 kwietnia 2023 r. Podkreślił, że ładunek nie będzie mógł zmienić miejsca przeznaczenia po przekroczeniu polskiej granicy , uniemożliwiając zgłoszenie towaru i wprowadzenie go do obrotu.

Buda wyjaśnił również, że Polska utrzymuje zakaz importu towarów, ale zezwoli na przepływ towarów przez Polskę do czterech polskich portów i do innego kraju europejskiego. Polski rząd dąży do utrwalenia tej decyzji na szczeblu unijnym.

Zakaz importu ukraińskich produktów rolnych wprowadziły Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia. Jednak Rumunia nie wdrożyła jeszcze tego zakazu. W odpowiedzi pięć państw pod koniec marca skierowało do KE wspólny list, domagając się odpowiedzi na problemy spowodowane eksportem ukraińskiego zboża.

Zniesienie zakazu tranzytu produktów rolnych z Ukrainy jest pozytywnym krokiem w kierunku rozwiązania problemu. Zastosowanie lokalizatorów GPS zapewni, że produkty nie pozostaną w Polsce i zostaną przewiezione do miejsca przeznaczenia. UE powinna także dążyć do znalezienia trwałego rozwiązania problemu eksportu ukraińskiego zboża do jej państw członkowskich.

Autor: Diana Kaminski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com