Putin podpisał ustawę o niewykonaniu decyzji ETPC w Rosji 

Prezydent Federacji Rosyjskiej Putin podpisał ustawę o niewykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które zostały przyjęte po 15 marca 2022 r. Od tego dnia orzeczenia sądu strasburskiego nie dają podstaw do ponownego rozpatrzenia orzeczeń sądów rosyjskich.

Co się stanie teraz po przyjęciu tej ustawy? Ustanawia to nadrzędność rosyjskiego ustawodawstwa nad decyzjami ETPCz. Innymi słowy, obecnie każda opinia sądowa wydana na terytorium Rosji niekoniecznie musi być zgodna z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

ETPC był taką instancją, w której obywatele rosyjscy mogli odwołać się od orzeczeń sądu rosyjskiego, czy zarzucić władzom naruszenie ich praw. Warto zauważyć, że Federacja Rosyjska była jednym z liderów liczby takich skarg. W 2015 roku w Rosji uchwalono ustawę, która pozwalała Trybunałowi Konstytucyjnemu na uznanie decyzji ETPCz za niewykonalne, więc władze regularnie płaciły grzywny nakładane przez Trybunał w Strasburgu.

Rosja i jej wyjście z wielu struktur międzynarodowych

Rosja z każdym dniem odchodzi od cywilizowanego świata. Została wydalona z Rady Europy po rozpoczęciu inwazji na terytorium Ukrainy na pełną skalę. W oświadczeniu ZPRE zauważono, że Federacja Rosyjska dopuściła się rażących naruszeń Karty Rady Europy, które są niezgodne ze statusem państwa członkowskiego. W oświadczeniu wspomniano również, że Rosja nie wypełnia swoich zobowiązań wobec organizacji. Z kolei Putin powiedział, że nie zamierza przestrzegać ogólnie przyjętych europejskich wartości praw człowieka. ETPC poinformował Rosję, że z dniem 16 września straci ona status członka Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Do czego może prowadzić wycofanie się Rosji ze struktur międzynarodowych?

Jak widać, Rosja wycofuje się ze wszystkich struktur międzynarodowych, w których prawa człowieka są przynajmniej w jakiś sposób chronione. Do czego to może prowadzić? Jeśli w ciągu ostatniej dekady represje w Rosji tylko się nasiliły, to w najbliższych latach staną się dla kraju zjawiskiem normalnym. Demokracja, którą próbowali zbudować w Rosji na początku 2000 roku, całkowicie zawiodła. A teraz Rosja jest praktycznie państwem totalitarnym, w którym prawa człowieka pozostają tylko na papierze.

Ograniczenia działalności niezależnych mediów, zakaz wyrażania własnych opinii i organizowania pokojowych wieców – wszystko to pokazuje, jak silnie totalitaryzm manifestuje się w Rosji i jak ten kraj powraca do Związku Radzieckiego.

Wzmocnienie represyjnego komponentu państwa rosyjskiego, zwłaszcza przed wyborami do Dumy Państwowej i szefami kilku regionów, które odbędą się we wrześniu, po raz kolejny dowodzi, że w Rosji znowu nie będzie demokracji i uczciwych wyborów. Za każdy sprzeciw ludzie będą karani grzywną lub, co gorsza, wsadzeni do więzienia. Zwykli Rosjanie mają coraz mniejsze szanse, że ich opinia zostanie wzięta pod uwagę.
Putin chce zwrócić Związek Sowiecki zarówno w postaci ustroju państwowego, jak i terytoriów, które próbowa, próbuje i będzie próbował przejąć.

Autor: Diana Kamiński

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com