„Ramstein”: Niemcy znów zrobiły krok w tył

GETTY IMAGES

W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech rozpoczęło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Biorą w nim udział ministrowie obrony około 50 krajów.

Na otwarciu spotkania, w którym uczestniczyli głównie ministrowie obrony krajów uczestniczących, za pośrednictwem łącza wideo przemawiał Wołodymyr Zełenski. On wezwał do dostaw czołgów, systemów obrony powietrznej i myśliwców, aby przyspieszyć zwycięstwo Sił Zbrojnych.

„Terror nie pozwala na dalszą dyskusję. Wojna, którą rozpoczęła Rosja, nie pozwala na zwłokę. Jestem wam absolutnie wdzięczny za całą broń, którą dostarczyliście. Ale musimy się spieszyć. obrona wszystkiego, co czyni nasz świat wolnym. Musimy przyspieszyć. Konieczne jest pozbawienie rosyjskiego zła całej jego mocy” – podkreślił.

„Każdy z nas może użyć tysięcy słów w dyskusjach, ale nie mogę zastąpić słowami armat, które są potrzebne przeciwko rosyjskiej artylerii, ani zamiast pocisków przeciwlotniczych, które są niezbędne do ochrony ludzi przed rosyjskimi nalotami” — zauważył Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia do ministrów obrony.

O natychmiastową pomoc dla Ukrainy zaapelował też sekretarz obrony USA Lloyd Austin: „Jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Putin nie liczył na determinację Ukrainy, ukraińskiej armii, na naszą determinację. To decydujący moment dla Ukrainy i całego świata. To nie jest chwila na wstrzymanie. Ukraińcy patrzą na nas, Kreml patrzy na nas, historia patrzy na nas”.

Przypomniał też, że Rosji kończy się amunicja i poniosła znaczne straty bojowe. Teraz Kreml jest zmuszony zwrócić się do swoich nielicznych partnerów o uzupełnienie zapasów broni. „Nawet Iran i Korea Północna nie przyznają się, że dostarczają Rosji. Wystarczy porównać to z falą poparcia dla wolnej i suwerennej Ukrainy reprezentowaną w tej sali” – powiedział Austin.

Dziś rano okazało się również, że Finlandia przekaże Ukrainie największy w historii 12. pakiet pomocy wojskowej o wartości 400 mln euro, informuje Yle. Tradycyjnie skład fińskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy nie jest ujawniany, ale wiadomo, że w paczce nie ma czołgów Leopard. W sumie 11 poprzednich pakietów pomocowych z Finlandii miało wartość 190 mln euro. Po spotkaniu brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że kraj dostarczy Ukrainie 600 pocisków Brimstone, a Dania przekazała 19 jednostek artylerii samobieżnej CAESAR zamówionych we Francji. Estonia przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 113 mln euro, w skład którego wchodzą dziesiątki haubic FH-70 i D-30 oraz setki granatników przeciwpancernych M2 wraz z amunicją. Łotwa dostarczy kilkadziesiąt systemów Stinger, dwa śmigłowce M-17, kilkadziesiąt karabinów maszynowych, drony, a także przeszkoli 2 tys. ukraińskich żołnierzy. Pentagon ogłosił w czwartek pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,5 mld dolarów. Pakiet ten jest drugim co do wielkości ogłoszonym przez USA. Największym był pakiet o wartości ponad 3 miliardów dolarów, który ogłoszono na początku stycznia.

Wiele krajów UE zgadza się na przekazanie posiadanych niemieckich czołgów Leopard, ale do porozumienia w tej sprawie nie doszło. Negocjacje będą trwały, decyzja może zapaść do wiosny. Zachód ma do wiosny szansę na przekazanie czołgów, zanim UAF rozpocznie kontrofensywę.

Kanada zakupiła system obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy, a Ukraina otrzyma również systemy obrony powietrznej Patriot z USA, Niemiec i Holandii, śmigłowce, 8 systemów obrony powietrznej Avenger, rakiety dla NASAMS, 58 transporterów opancerzonych Bradley, 90 transporterów opancerzonych Stryker lotniskowców, 350 SUV-ów, 19 haubic, tysiące pocisków artyleryjskich.

Ponadto, już poza zakresem tej deklaracji, niemiecki koncern Rheinmetall, według publikacji Handelsblatt, był gotowy przekazać Ukrainie około stu czołgów Leopard-1 i Leopard-2 do końca roku, jeśli Niemcy władze dają zielone światło. Decyzji Niemiec oczekiwano na dzisiejszym spotkaniu grupy kontaktowej „Ramstein”.

Jednak na spotkaniu w Ramstein nie zatwierdzili decyzji w sprawie czołgów dla Ukrainy, ale „Niemcy nie staną na drodze partnerom” – minister obrony Niemiec Boris Pistorius Według ministra obrony RFN istnieją argumenty „za” dostawami i argumenty „przeciw”, które wysuwają różne kraje.

„Nie możemy dzisiaj powiedzieć, jaka to będzie decyzja i kiedy zostanie podjęta. Chciałbym działać szybko, jeśli decyzja zostanie podjęta, ale jeśli decyzja jest negatywna, nic nie można zrobić. Ostateczna decyzja w sprawie czołgów zapadnie w najbliższym czasie i będzie zależała od kanclerza Niemiec Olafa Scholza” – podsumował minister.

minister obrony Niemiec Boris Pistorius

Właśnie dzisiaj najeźdźcy rozpoczęli atak rakietowy na infrastrukturę cywilną Kramatorska, donosi szef miasta Aleksander Gonczarenko. Od prawie dziewięciu lat obwód doniecki znajduje się pod ostrzałem. I dzisiaj nie jest wyjątkiem.

Telegram

Rosjanie uderzyli pod przedszkole, ustalane są skutki strajku. O tym powiedział szef Donieckiej OVA Paweł Kirilenko. Dlatego Ukraina potrzebuje czołgów, dlatego Ukraina potrzebuje naszego wsparcia i broni każdego dnia, w każdej minucie! Nie słowa, ale jasne decyzje!

Polska w ramach międzynarodowej koalicji dostarczy Ukrainie czołgi Leopard.

„Ostatnio naprawdę podjęliśmy decyzję o przekazaniu Ukrainie takiego wsparcia z Polski. Kompania czołgów Leopard zostanie dostarczona w ramach koalicji, bo wiadomo, że trzeba uzyskać pewne porozumienia, trzeba stworzyć międzynarodową koalicję” — powiedział Duda. Polski prezydent zaznaczył, że Polska była przez ponad sto lat pod rosyjską okupacją, więc rozumie, z czym boryka się Ukraina i będzie nadal pomagał. Wyraził nadzieję, że inne kraje przyłączą się i również zaopatrzą Ukrainę w czołgi.

Warszawa przekazała już Kijowowi 260 czołgów T-72 różnych modyfikacji.

„Są dwa powody: po pierwsze, Niemcy są częścią NATO i jeśli kilku sojuszników wyrazi gotowość przekazania swoich czołgów Ukrainie, to jest to ważny moment. Po drugie, rośnie presja niemieckiej sceny politycznej i opinii publicznej, więc mam nadzieję, że wszystkie te elementy doprowadzą do tej bardzo ważnej decyzji” – powiedział Duda.

Głowa państwa polskiego zaznaczyła, że ​​Warszawa udziela znaczącej pomocy wojskowej Ukrainie. Według niego Kijów otrzymał już ponad 2 miliardy dolarów tej pomocy wojskowej, co dla Polski jest ogromną kwotą. Powiedział, że w początkowej fazie wojny Polska przekazała Ukrainie wszystkie swoje przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Piorun, które znajdowały się wówczas w polskiej armii. Ponadto Warszawa przekazała Ukrainie znaczną liczbę samobieżnych instalacji artyleryjskich Krab oraz ponad 260 czołgów T-72 różnych modyfikacji.

Stwierdził, że decyzja o przekazaniu czołgów zapadła natychmiast w marcu ubiegłego roku, ponieważ na początku wojny Ukraina bardzo ich potrzebowała. Był to dla Polski bardzo trudny proces, gdyż czołgi te nie były w magazynach, tylko na uzbrojeniu polskiej armii.

Właśnie takiej pomocy potrzebuje Ukraina! I podczas gdy cały świat marnuje czas, Polska go zapewni.

Karyna Kochel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com