Rosjanie nie powinni swobodnie przemieszczać się po krajach UE

Polska wstrzyma wydawanie wiz Rosjanom? "Dołącza w słusznej sprawie" Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk

Rosjanie nie powinni swobodnie przemieszczać się po krajach UE – to stanowcze stanowisko Polski. Tam pracują nad dokumentem, który pozwoli obywatelom Federacji Rosyjskiej na odmowę wiz. Polska aktywnie opowiada się za kontynuacją sankcji unijnych, w szczególności dotyczących zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych dla obywateli państwa okupującego.

Polska pracuje nad koncepcją, która pozwoli na odmowę wiz dla Rosjan. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Piotr Vavzyk. Prezydent Łotwy stwierdził, że jego kraj wraz z Polską, Finlandią, Estonią, Czechami i innymi krajami powinien wystąpić z żądaniem na szczeblu UE zaprzestania wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji.

Vavzyk powiedział, że Polska opowiada się za rozszerzeniem unijnych sankcji, zwłaszcza w sprawie zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Obecnie nie wszystkie kraje UE zgadzają się z tym, mówi polski rząd. Wiceminister spraw zagranicznych RP Piotr Waczyk powiedział, że przeciwne są główne kraje uczestniczące – Niemcy, Francja i Holandia. W związku z tym, że nie jest możliwe przełamanie oporu tych krajów i zawieszenie umowy o uproszczeniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej, Polska pracuje nad nowym rozwiązaniem.

„Sprzeciwiają się temu główne państwa członkowskie, w tym Niemcy, Francja i Holandia. Ze względu na to, że nie da się przełamać oporu tych krajów w sprawie zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych dla obywateli Federacji Rosyjskiej, Polska jest pracuje nad nowym rozwiązaniem” – powiedział.

Waczyk dodał, że polska dyplomacja od kilku tygodni prowadzi na ten temat negocjacje z niektórymi państwami członkowskimi i zauważył, że podobne zdanie w tych kwestiach mają również Litwa, Łotwa i Estonia, Czechy i Słowacja. Zdaniem polskiego dyplomaty sprawa zakazu wydawania wiz Rosjanom w Polsce zostanie rozwiązana w ciągu kilku tygodni.

„Możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie w najbliższych tygodniach” – dodał dyplomata.

Vavzyk przypomniał, że Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej. Obecnie odbierają je tylko Rosjanie, którzy z powodu pracy są zmuszeni do przekraczania granicy polsko-rosyjskiej, w tym kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające „kartę Polaka” oraz członkowie rodzin obywateli Polski i innych krajów UE.

„Polska nie będzie wydawała wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Tym samym dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla obywateli państwa terrorystycznego” – napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dodał następnie: „Gratulacje, Rosjo. Nadchodzi zakaz wiz”.

W minionym tygodniu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu poinformował, że rząd tego państwa podjął decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla obywateli Federacji Rosyjskiej, posiadających estońskie wizy Schengen. Także w tym tygodniu Sejm Łotwy przyjął uchwałę, w której stwierdził, że Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm i wezwał kraje członkowskie UE do jak najszybszego zaprzestania wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych. Wcześniej, 5 sierpnia, ambasada Łotwy w Rosji poinformowała o wstrzymaniu na czas nieokreślony wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Jedyny wyjątek to wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.

Nie wiadomo, czy to oświeci Rosjan, ale nie karanie zła oznacza zachęcanie do niego.

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com