Wolodin informuje o bankructwie Ukrainy: kolejny sposób propagandy i manipulacji

„Ukraina jest bankrutem, a Kijów może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań”.  Wiaczesław Wołodin złożył takie oświadczenie rano 15 sierpnia w swoim kanale Telegram.  Dodał jednocześnie, że zebrane podatki stanowią 40% budżetu, z czego 60% przeznaczane jest na wydatki wojskowe.  Co miesiąc deficyt wynosi 5 miliardów dolarów.

Rozważając stwierdzenie w segmencie wojny i globalnego porządku świata, warto zauważyć, że niesie ono pewne ukryte znaczenie. Według Rosji, jeśli kraj nie radzi sobie z samym kryzysem finansowym, jest on zmuszony poprosić o pomoc z innych państw, zatem pozostanie drugą. Według Wolodina kraje, które Ukraina będzie winna, to Stany Zjednoczone i oczywiście UE.  Manipulacyjne, bezpodstawne wypowiedzi mają na celu podsycanie nienawiści Rosjan do ludzi Zachodu i oczywiście uzasadnienie wojny szybkim jej zakończeniem, ale na warunkach Kremla.

Na czym polega manipulacja wypowiedzią Volodina?

Oczywiście wojna z silniejszym wrogiem, który przewyższa liczebnie żołnierzy i broń, zawsze szybko wyczerpuje budżet państwa.  Ale jednocześnie są partnerzy, w tym Polska, którzy udzielają wsparcia bez warunków do zajęcia terytorium lub innych nieautoryzowanych działań.  Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Litwa, Łotwa i inne kraje wspierają Ukrainę w walce z agresorem pomocą finansową i militarną. Rosja wykorzystuje to na swój sposób, zapewniając, że „specjalna operacja wojskowa” może rozprzestrzenić się na inne kraje, jeśli nadal będą pomagać Ukrainie.

Ponadto Rosjanie stale mówią, że Ukraina jest zadłużona wobec Moskwy, dlatego Federacja Rosyjska ma prawo obrać drogę militarną.  Jest to poniekąd kolejny argument dla ludności, dlaczego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę.  Utrata niezależności finansowej brzmi dość głośno i oczywiście ludność rosyjska jest gotowa w to uwierzyć, otrzymawszy „dodatkowy argument” na poparcie wojny.

Być może przewodniczący Dumy Państwowej przedstawia opinii publicznej realne dane o deficycie budżetowym Ukrainy (choć pojawia się pytanie o ich źródło).  Ale jednocześnie Wołodin nie mówi, że powojenna gospodarka może rozwijać się znacznie szybciej niż przed wojną, a historia zna na to wiele przykładów. (Japonia, Korea Południowa).  Ukraina wygląda teraz potencjalnie atrakcyjnie w oczach partnerów, ponieważ po wojnie różne programy inwestycyjne w dowolnych segmentach mogą działać produktywnie.

Ukraina potrzebuje wsparcia finansowego, a udzielają go cywilizowane kraje, fundusze i organizacje świata.  Żadne z tych państw nie ogłasza bankructwa Ukrainy, ale Federacja Rosyjska to robi.  W rzeczywistości oficjalny Kijów nie jest bankrutem, a wypowiedzi przewodniczącego Dumy Państwowej są niczym innym jak sposobem na ponowne zwiększenie nienawiści w społeczeństwie i zdyskredytowanie ukraińskiego rządu – tak, jakby bez Waszyngtonu i Brukseli już o niczym nie decydował.

Autor: Diana Kamiński

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com