Rosję uznano za państwo terrorystyczne: co to oznacza dla Ukrainy i świata?

Agresja Federacji Rosyjskiej w Ukrainie trwa już 10. miesiąc, stając się coraz bardziej cyniczną, antyludzką i bezsensowną. Agresja nie tylko wobec obiektów wojskowych, ale także krytycznej infrastruktury z systematycznym wystrzeliwaniem rakiet w budynki, szpitale, szkoły i inne cywilne obiekty stała się powodem, dla którego 23 listopada Europejski Parlament uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. 

Jak gdyby pragnąc udowodnić, że europejscy parlamentarzyści mieli rację, wojska rosyjskie zrealizowały potężny atak rakietowy na infrastrukturę cywilną Ukrainy, w wyniku którego zginęło 10 osób, ponad 100 zostało rannych, a ponadto została wstrzymana praca 3 ukraińskich elektrowni jądrowych, co doprowadziło do ryzyka katastrofy nuklearnej. Wiele ukraińskich miast pozostało bez prądu, wody, ogrzewania, zasięgu mobilnego i Internetu. W ten sposób Rosja potwierdziła swój status kraju przestępcy i konieczność jej całkowitego wyrzucenia poza granice cywilizowanego świata. 

Co zmieni się w relacjach między Unią Europejską a Rosją?

Rezolucję o uznaniu Rosji za państwo finansujące działalność terrorystyczną zaakceptowały 494 osoby, przeciw wystąpiło 58 osób. Czy oznacza to, że niedługo rozpocznie się realizacja konkretnych działań, które mogą powstrzymać Rosję przed agresją w Ukrainie? Niestety, nie. Na razie do Brukseli został skierowany list, w którym wezwano odpowiednie organy do opracowania odpowiednich rozwiązań prawnych, na podstawie których Unia Europejska mogłaby wywierać na Rosję niezbędny wpływ.

Tak naprawdę, rezolucja stała się odpowiedzią na wezwanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, uczynione jeszcze wiosną 2022 r., który zwrócił się do europejskich polityków z prośbą o wsparcie działań skierowanych na niedopuszczenie do wieloletniej praktyki rosyjskiego terroryzmu nie tylko w Ukrainie, ale i na całym świecie.

Eurodeputowany Andrius Kubilius, oceniając decyzję przyjętą przez Parlament Europejski, wypowiedział się w taki sposób: “Nazywaliśmy łopatę łopatą. Rosja jest nie tylko państwem sponsorującym terroryzm, ale także państwem stosującym środki terroryzmu”. Przyjęta decyzja została oceniona pozytywnie także w europejskiej przestrzeni medialnej.

Warto spodziewać się, że już w najbliższych miesiącach opracowane będą dokumenty umożliwiające podjęcie konkretnych praktycznych kroków skierowanych wobec kraju trzeciego, uznanego za terrorystyczny. Mogą to być sankcje, jak również całkowita rezygnacja z relacji gospodarczych. Jednak póki co, podjęta decyzja nie będzie miała żadnych negatywnych skutków prawnych dla Rosji.

Co na to Stany Zjednoczone?

Uznanie Rosji za państwo terrorystę przez Stany Zjednoczone mogłoby radykalnie zmienić sytuację dla Ukrainy, cierpiącej z powodu nieludzkiej rosyjskiej agresji. A wszystko dlatego, że to w Stanach Zjednoczonych są opracowane przejrzyste mechanizmy budowania (a raczej totalnego zerwania) relacji z krajem uznanym za państwo terrorystyczne. To właśnie decyzja USA mogłaby pomóc całkowicie izolować Kreml na arenie międzynarodowej, gdyż będzie ona oznaczała całkowite zerwanie relacji handlowych i finansowych z Rosją, blokowanie rosyjskich kont bankowych na całym świecie, jak również znajdującego się za granicą rosyjskiego mienia. 

Wezwania do rozważenia rezolucji, podobnej do przyjętej w Europie, już wielokrotnie byli kierowane do administracji Joe Bidena. Jednakże amerykański prezydent na razie nie prowadzi żadnych działań w tym kierunku, gdyż mogłoby to doprowadzić do niepożądanych skutków politycznych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Jak zareagowała Rosja?

Decyzja europejskich polityków została przyjęta przez rosyjskich polityków i osoby publiczne już tradycyjnie – z kpiną. Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, zaproponowała nazwanie Parlamentu Europejskiego „sponsorem idiotyzmu”. 

Ponadto niedługo po ogłoszeniu decyzji Parlamentu Europejskiego jego strona internetowa doznała DDoS-ataku, będącego najbardziej agresywnym z tych odbywających się licznie w ciągu ostatnich miesięcy. Na razie politycy nie są gotowi powiedzieć dokładnie, kto stoi za organizacją tego ataku, ale przypuszcza się, że mogą za tym stać rosyjskie służby specjalne.

Mimo braku prawdziwych mechanizmów wpływania na Rosję uznaną za państwo terrorystyczne, decyzja Europejskiego Parlamentu ma znaczenie niemal historyczne, gdyż im więcej regionów na świecie przyjmie podobne decyzje, tym bardziej status Rosji na arenie międzynarodowej będzie podobny do statusu Korei Północnej. Obecność takiej decyzji umożliwi też po utworzeniu specjalnego trybunału międzynarodowego postawienie przed sądem nie tylko sprawców zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej w Ukrainie, ale także kierownictwo polityczne Rosji. Ponadto oczywiście już istniejące sankcje nie tylko nie osłabną, ale i zostaną wzmocnione. To wszystko pozwala wnioskować, że decyzja Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo będące sponsorem terroryzmu jest decyzją historyczną.

Autor: Daria Semenyuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com