Rosyjscy hakerzy przyznali się do ataku na szeroką skalę

depositphotos.

Atak na największego operatora komórkowego nie tylko pozbawił komunikację połowę ludności Ukrainy. Atak uderzył w dużą liczbę przedsiębiorstw zależnych od łączności operatora komórkowego, instytucje rządowe, a nawet konkurentów Kyivstar, którzy nie byli przygotowani na znaczny wzrost ruchu ze względu na chęć użytkowników przejścia na działające sieci.

12 grudnia o godzinie 8:04 operator komórkowy „Kyivstar” zgłosił awarię techniczną i możliwe ograniczenia w świadczeniu usług komunikacyjnych i dostępie do Internetu dla części abonentów. „Specjaliści firmy pracują nad wyeliminowaniem problemu” – napisano w komunikacie.

Jednocześnie na wewnętrznych czatach pracowników Kyivstar pojawiły się komunikaty o cyberataku na rdzeń sieci i bazę danych operatora komórkowego. W tym samym czasie różne anonimowe kanały Telegramu zaczęły rozpowszechniać fałszywe informacje o rzekomych przeszukaniach biura firmy przez funkcjonariuszy organów ścigania.

W ciągu kilku godzin stało się jasne, że skala problemu w firmie jest znacznie poważniejsza. Oprócz komunikacji mobilnej i Internetu nie działała aplikacja mobilna „Mój Kyivstar”, domowy Internet „Kyivstar” i oficjalna strona operatora. W rzeczywistości Ukraińcy korzystający z komunikacji mobilnej i domowego Internetu z „Kyivstar” byli całkowicie pozbawieni połączenia. W całym kraju.

Bliżej południa firma przyznała, że ​​przyczyną zakłóceń na dużą skalę był potężny atak hakerski. „Na chwilę obecną wiadomo, że dane osobowe abonentów nie zostały naruszone. W tej chwili specjaliści operatora pracują nad wyeliminowaniem skutków ataku hakerskiego, aby jak najszybciej przywrócić komunikację i świadczenie usług.” – zauważył Kyivstar.

Cyberatak na „Kyivstar” doprowadził do największej porażki wśród wszystkich ukraińskich operatorów w ostatnich latach – zauważył Oleksandr Fedienko, szef podkomisji Rady Najwyższej Ukrainy ds. cyberbezpieczeństwa.

Atak hakerski na operatora komórkowego dotknął sektor bankowy Ukrainy. Klienci „PrivatBanku” i „Oschadbanku” doświadczyli trudności z płatnościami kartowymi. Nie działa także około 30% terminali płatniczych, za pośrednictwem których dokonuje się płatności kartą za zakupy w sklepach, aptekach, stacjach benzynowych i innych miejscach.

„Od początku inwazji na pełną skalę odnotowaliśmy i doświadczyliśmy wzrost liczby ataków cybernetycznych i hakerskich o około 400%. Ciągle mamy z tym do czynienia. Obecnie jest to najpotężniejszy atak od początku wielkiej wojny ”, – powiedziała Anna Zakharash, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w „Kyivstar”. Należy zauważyć, że cyberspecjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pomagają pracownikom „Kyivstar” w jak najszybszym przywróceniu sieci.

Przyczyną ogromnej awarii technicznej w pracy największego operatora komórkowego „Kyivstar” był atak hakerski na rdzeń sieci. Za cyberatak na ukraińskiego operatora komórkowego „Kyivstar” pełną odpowiedzialność wzięli rosyjscy hakerzy z tzw. grupy „Solntsepek”. Powiedzieli, że grupa hakerów rzekomo zniszczyła 10 tysięcy komputerów, ponad cztery tysiące serwerów, wszystkie systemy przechowywania danych w chmurze i systemy tworzenia kopii zapasowych.

„Zaatakowaliśmy „Kyivstar ”, ponieważ firma zapewnia łączność Siłom Zbrojnym, a także organom państwowym i strukturom władzy Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

Hakerzy twierdzą, że powodem ataku był fakt, że firma zapewnia łączność Siłom Zbrojnym Ukrainy (wczoraj Siłom Lądowym temu zaprzeczyły), organom państwowym i strukturom władzy Ukrainy.

„Pozostałe biura, które pomagają Siłom Zbrojnym, przygotujcie się! Specjalne podziękowania należą się troskliwym pracownikom Kyivstar” – dodali hakerzy.

Jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę Rosja przeprowadziła na Ukrainę zakrojone na szeroką skalę cyberataki. Rosyjskie cyberataki stają się coraz bardziej wyrafinowanym i codziennym zjawiskiem, którego celem jest zniszczenie kluczowej infrastruktury w czasie wojny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zapewniło, że Ukraina jest gotowa przyciągnąć wszystkie niezbędne zdolności i wykorzystać możliwości instytucjonalne międzynarodowej koalicji cybernetycznej w celu wzmocnienia własnej odporności cybernetycznej i skutecznego zwalczania dezinformacji.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com