Rozpoczyna się wdrażanie gwarancji bezpieczeństwa obiecanych na lipcowym szczycie NATO

Podczas planowanej wizyty Rishi Sunak ma zapowiedzieć zwiększenie pomocy militarnej dla UkrainyFoto: Ukraine Presidency / Zuma Press / Forum

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w piątek 12 stycznia dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Porozumienie to było pierwszym w ramach Wspólnej Deklaracji Wsparcia Ukrainy na szczycie NATO w Wilnie.

Podpisanie tej umowy jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia zwycięstwa Ukrainy. Oświadczenie złożone przez przywódców G7 nie było prawnym zobowiązaniem, ale umowy bezpieczeństwa określają konkretne kroki, które partnerzy powinni podjąć w ramach współpracy obronnej, a co ważne, w przypadku nowego ataku agresora na pełną skalę.

Umowa poświęca najwięcej uwagi obronności i bezpieczeństwu. Wymienia konkretne kwoty, które Wielka Brytania przeznaczy na wsparcie Ukrainy począwszy od 2022 r., a także zobowiązanie do zapewnienia, że kwoty te zaspokoją potrzeby Ukrainy w nadchodzących latach. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa morskiego i obrony została wymieniona osobno. Umowa wspomina również o współpracy w przypadku kolejnego ataku na pełną skalę ze strony Rosji.

Należy zauważyć, że zobowiązania Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa wynikające z tego dokumentu pozostaną w mocy do czasu przystąpienia Ukrainy do NATO. Jeśli Ukraina zintegruje się z Sojuszem przed końcem tego okresu, zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa wygasną, a Ukraina zostanie włączona do systemu NATO.

Tym samym podpisanie umowy o bezpieczeństwie z Wielką Brytanią jest kolejnym krokiem nie tylko w kierunku poprawy zdolności obronnych Ukrainy, ale także w kierunku jej integracji północnoatlantyckiej. Kancelaria Prezydenta Ukrainy zauważyła również, że podobne umowy są przygotowywane z innymi krajami.

Gwarancje bezpieczeństwa przynoszą pozytywne rezultaty zarówno Ukrainie, jak i krajom partnerskim. Najbardziej oczywistą korzyścią jest osłabienie Rosji i ustanowienie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie, co pozwoli uniknąć zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy Wschodniej. Pokój na Ukrainie będzie miał również szereg pozytywnych konsekwencji dla europejskiej gospodarki. W szczególności ścisła współpraca obronna Ukrainy i jej partnerów pozwoli na zwiększenie produkcji zbrojeniowej, co będzie miało korzystny wpływ na klimat gospodarczy w Europie.

W ten sposób podpisana umowa o bezpieczeństwie z Wielką Brytanią położyła kres rosyjskim próbom zniszczenia partnerstwa między Ukrainą a przywódcami G7. Podobne umowy z innymi przywódcami umocnią wyraźną pozycję partnerstwa, co pomoże osiągnąć szybsze zwycięstwo nad agresorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com