Rozszerzenie NATO jest ważnym argumentem w odstraszaniu rosyjskiej agresji

Senat USA przyjął rezolucję, zgodnie z którą pozytywnie ocenia wejście Finlandii i Szwecji do NATO. Układ o bezpieczeństwie zbiorowym, w szczególności art. 5 Statutu Organizacji, przewiduje, że w przypadku ataku na kraj pozostali uczestnicy będą mogli go bronić. Co to znaczy? Zmniejszenie napięcia na granicy rosyjsko-finlandzkiej, a także sposób na przywrócenie Federacji Rosyjskiej do negocjacji z Ukrainą.

Na początku lata Finlandia i Szwecja ogłosiły, że chcą stać się częścią NATO, do czego przyczyniła się inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego. Dmitrij Pieskow jako rzecznik Kremla niejednokrotnie publicznie groził, że w przypadku tej decyzji Federacja Rosyjska będzie zmuszona do podjęcia „odpowiednich środków”. Nie określono, jakie będą te środki. Finlandia początkowo zaproponowała swoje miasto Lappeenranta na granicy z Rosją jako lokalizację bazy NATO. Mieszkańcy zorganizowali nawet flash mob, przynosząc na granicę rzeczy osobiste, a także plakaty „Weź to, tylko nie atakuj!”. Wynika to z faktu, że rosyjska armia na Ukrainie okazała się gwałcicielami i szabrownikami, którzy kradną pralki, kuchenki mikrofalowe i inne rzeczy ludności cywilnej.

Odpowiedź USA na rozszerzenie NATO

Natychmiast po pozytywnej decyzji w głosowaniu Senatu USA, prezydent Joe Biden, pomimo reżimu samoizolacji po otrzymaniu pozytywnego testu na COVID-19, opublikował gratulacje. Zatwierdzenie rezolucji w sprawie ratyfikacji protokołów o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO będzie nowym krokiem we wzmacnianiu bezpieczeństwa zbiorowego nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Jakie są konsekwencje przyjęcia rezolucji przez Senat USA i Joe Bidena?

  1. Osłabienie Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej, ponieważ NATO otrzymało dwóch nowych silnych członków, które znajdują się w pobliżu terytorium Federacji Rosyjskiej.
  2. Ochrona tych krajów przed wciągnięciem w konflikty zbrojne, które nasiliły się w ciągu ostatniego tygodnia (Serbia i Kosowo, Górski Karabach).
  3. Właściwa pozycja dyplomatyczna jako sposób na częściowe spowolnienie militarnej agresji Federacji Rosyjskiej, ponieważ będzie ona zmuszona wysłać część swoich sił na północne granice.

Jednocześnie dość trudno jest przewidzieć zachowanie Federacji Rosyjskiej. Ale najprawdopodobniej Rosja oprócz oświadczeń o „środkach odwetowych” nie będzie mogła zrobić nic innego. Przywódcy polityczni i wojskowi muszą zrozumieć, że pozostali członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego nie zawahają się i w razie ataku na Finlandię czy Szwecję będą ich bronić.

Rozszerzenie NATO – panika na Kremlu

Jedną z fikcyjnych przyczyn ataku na Ukrainę, podawaną przez Władimira Putina, była potencjalna ekspansja NATO i zbliżanie się bloku wojskowego do granic Federacji Rosyjskiej. I tak się stało, że do Sojuszu przystąpiła nie tylko Ukraina, ale dwa kraje skandynawskie. Bezpośrednio po ratyfikacji rezolucji władze rosyjskie odpowiedziały, że nie ma możliwości powrotu do poprzedniego dialogu z krajami zachodnimi.

Szybkie poparcie Senatu wskazuje, że NATO jest najbardziej zainteresowane ekspansją i użyje wszelkich środków prawnych, aby spróbować powstrzymać niezdrowe imperialne ambicje Rosji.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com