Słowacja i Polska porozumiały się w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29

Słowacja i Polska doszły do ​​porozumienia w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29, które wcześniej służyły w tych krajach. To ważne wydarzenie dla Ukrainy, która nadal walczy z rosyjską agresją i potrzebuje dodatkowych środków obrony.

Zgodnie z oświadczeniem słowackiego ministra obrony oba kraje zgodziły się wspólnie przekazać Ukrainie nieużywane myśliwce MiG-29. Minister zaznaczył też, że rozmawiał z ministrem obrony RP Mariuszem Błaszczakiem na spotkaniu ministrów obrony UE 8 marca i potwierdził gotowość Warszawy do generalnego procesu przekazania Ukrainie samolotów MiG-29.

Minister obrony Słowacji powiedział, że kraj jest gotowy do przekazania 13 jednostek, ale transfer musi zostać uzgodniony przez parlament. A na swojej stronie na Facebooku napisał, że czas podjąć decyzję i pomóc Ukrainie, gdzie giną ludzie. Prezydent RP Andrzej Duda również wyraził gotowość swojego kraju do przerzucenia na Ukrainę myśliwców MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji.

Przekazanie myśliwców MiG-29 nastąpi po ich modernizacji i przetestowaniu. Umowa ta wpisuje się w zacieśnianie współpracy wojskowej między Ukrainą, Słowacją i Polską i ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa. Myśliwce MiG-29 mogą służyć do wykonywania różnych zadań w powietrzu, w tym misji bojowych i rozpoznania przestrzeni powietrznej i są ważnym elementem lotnictwa bojowego.

Powody przeniesienia myśliwców 

Słowacja i Polska zdecydowały się na przekazanie Ukrainie myśliwców MiG-29 z kilku powodów. Po pierwsze, chcą pomóc Ukrainie w walce z Rosją. Potwierdza to oświadczenie polskiego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który powiedział, że „naszym celem jest pomoc Ukrainie w utrzymaniu niepodległości i integralności terytorialnej”.

Po drugie, transfer myśliwców MiG-29 jest również wskaźnikiem zacieśniania relacji między Słowacją, Polską i Ukrainą w związku z zagrożeniem ze strony Rosji i chęcią zacieśnienia współpracy między tymi państwami. Bo tylko wspólna współpraca pomoże powstrzymać cel Kremla, jakim jest okupacja innych krajów.

Wykorzystanie samolotów myśliwskich na Ukrainie

Myśliwce MiG-29 są uważane za jedne z najlepszych na świecie i mogą służyć do zapewnienia bezpieczeństwa powietrznego i wsparcia operacji wojskowych. Dlatego transfer tych myśliwców na Ukrainę jest ważnym krokiem w celu zapewnienia bezpieczeństwa i pomocy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

Jednak eksploatacja myśliwców MiG-29 wymaga wysoko wykwalifikowanych i przeszkolonych pilotów, a także wsparcia technicznego i obsługi technicznej. Ukraina ma już doświadczenie w obsłudze myśliwców MiG-29, ale do pracy z nowymi samolotami potrzebne jest dodatkowe przeszkolenie pilotów.

Według przedstawiciela ukraińskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina zamierza także modernizować myśliwce MiG-29 w celu zwiększenia ich zdolności bojowych i poprawy stanu technicznego.

Autor: Diana Kaminski

1 thought on “Słowacja i Polska porozumiały się w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29

  1. A tym czasem w Europarlamencie skladaja wine na Polske za utrudnienie wstapienia Ukrainy do UE! Cos w tym jest. Przekroczenie suwerennych ambicyj BenderowReihu czas od czasy mozna obserwowac?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com