Spotkanie Trójkąta Weimarskiego: rozmawiano o członkostwie Ukrainy w NATO i UE

Twitter/ Marcin Przydacz

W niedzielę 11 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem RP Andrzejem Dudą na temat programu spotkania przywódców Francji, Niemiec i Polski.

„Dla nas oczywiście bardzo ważne jest bycie przyszłymi członkami NATO. To jest najlepsza gwarancja (bezpieczeństwa – red.) dla Ukraińców. Niemniej jednak rozumiemy, że dziś, w czasie wojny, Ukraina nie może stać się członkiem NATO – to jest sprzeczne ze statutem Sojuszu… Ale na drodze do NATO potrzebne są prawne gwarancje bezpieczeństwa – podkreślił prezydent zapowiadając rozmowę.

Podziękował też Polsce za silne wsparcie obronne i omówił z Dudą dalsze priorytetowe potrzeby frontu.

„Skończyliśmy spóźnioną i jak zwykle owocną rozmowę z Andrzejem Dudą. Omówiliśmy nasze oczekiwania wobec szczytu NATO w Wilnie. Rozumiemy wagę zdecydowanych kroków Sojuszu w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy” – napisał Zełenski.

Jak zauważył szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP Marcin Pszydach, głowa państwa ukraińskiego poinformowała polskiego przywódcę o sytuacji na froncie, a także skutkach katastrofy humanitarnej w wyniku Rosjanie wysadzili zaporę Kakhovskaya HPP.

W związku z tym prezydenci omówili wydarzenia dyplomatyczne, które miały miejsce w ostatnim czasie lub które mają nastąpić w najbliższym czasie.

„A mieliśmy ich cały cykl z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W ubiegłym tygodniu odbył się szczyt wschodniej flanki NATO – szczyt „Dziewiątki Bukareszteńskiej”, dziś szczyt weimarski z udziałem Polski, Niemiec i Francji w Paryżu, a za kilka tygodni – najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne tych miesięcy, czyli szczyt NATO w Wilnie – podkreślił Pszydach.

Zapytany, dlaczego w obecnej sytuacji szczyt „Trójkąta Weimarskiego” nie odbywa się w Kijowie, zaznaczył, że gospodarzem tegorocznego spotkania jest prezydent Francji Emmanuel Macron, a zdecydował, że szczyt odbędzie się w Paryżu. Jednocześnie Pshidach nie wykluczył, że w przyszłości taki szczyt może odbyć się w Kijowie.

Trójkąt Weimarski to nieformalne międzynarodowe stowarzyszenie Polski, Francji i Niemiec, które powstało w 1991 roku. Poprzedni szczyt trójkąta na szczeblu odbył się w lutym 2022 r. w Berlinie przed pełną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Prezydenci Francji i Polski Emmanuel Macron i Andrzej Duda oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiali w poniedziałek wieczorem w Paryżu o sytuacji bezpieczeństwa w Europie i dalszym wsparciu dla Ukrainy. Pshidach podkreślił, że wszystkie trzy kraje zgadzają się co do potrzeby dalszego wspierania Ukrainy. Według niego Polska zrobiła bardzo dużo w tym kierunku i będzie zachęcać zachodnich partnerów do zwiększania udziału w tej pomocy.

„W Paryżu zorganizowaliśmy to spotkanie… żeby omówić zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. Dziś łączy nas wspólny interes z Francją i Niemcami – stoimy po stronie Ukrainy, zdając sobie sprawę, że Rosja nie może wygrać tej wojny” – podkreślił Duda.

Przydacz podkreślił, że dla prezydenta Dudy ważne jest, aby działania przygotowawcze przed szczytem NATO były realizowane właśnie teraz – w celu przygotowania decyzji pozytywnych z punktu widzenia interesów państwa polskiego i bezpieczeństwa całego regionu.

Zdaniem Pshidacha ten szczyt był dobrą okazją do dyskusji na temat europejskiej polityki wobec Rosji.

„Kolejny pakiet sankcji, który jest dyskutowany i trochę utknął na poziomie negocjacji w Brukseli i wspólny, twardy sygnał z najważniejszych krajów UE, czyli Francji, Niemiec, Polski, z pewnością naprawiłby tę sytuację” – stwierdził polski polityk.

Podczas spotkania Duda mówił też o zamrożonych funduszach, które Federacja Rosyjska posiada w różnych częściach świata, w tym w Europie Zachodniej.

„Mówimy oczywiście o konfiskacie, aby odbudowa Ukrainy w przyszłości odbywała się przede wszystkim z tych środków” – podkreślił Pszydach.

Poniedziałkowe rozmowy przywódców dotyczyły również kwestii odpowiedzialności karnej i ewentualnego trybunału, który miałby w przyszłości rozpatrywać zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie.

Polski prezydent podkreślił, że „fundamentalnie ważne dla bezpieczeństwa Europy jest zniszczenie rosyjskiego imperializmu”.

Na wspólnej konferencji prasowej Duda podkreślił, że ważne jest, aby Rosja nigdy więcej nie miała potencjału i możliwości zaatakowania innego kraju, poszerzenia swojej strefy wpływów kosztem życia ludzkiego, kosztem mienia innych ludzi, innych państw, kosztem suwerenności i niepodległości innych państw – zauważa PAP

„Dzisiaj Ukraińcy chcą tego samego, chcą politycznie dołączyć do wspólnoty zachodniej, powinniśmy im na to pozwolić i to jest między innymi temat naszego dzisiejszego spotkania – i przyszłe członkostwo Ukrainy w UE i nie mam wątpliwości, że przyszłe członkostwo Ukrainy jest także w Sojuszu Północnoatlantyckim” – powiedział polski prezydent.

Jednocześnie zaznaczył, że pytanie brzmi, kiedy stanie się to możliwe. Duda powiedział też, że podczas negocjacji w formacie Trójkąta Weimarskiego poruszone zostaną tematy dalszej pomocy dla Ukrainy, w szczególności „koalicji lotniczej”.

Polska zawsze będzie bronić interesów swojego państwa i naszych ukraińskich braci, bo to ich odwaga i męstwo gwarantuje Polsce, że Rosja zniknie jako historyczne zło.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com