Szwecja i Finlandia wchodzą do NATO

W Brukseli państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-07-05/podpisanie-protokolow-akcesyjnych-finlandii-i-szwecji-do-nato/

W Brukseli państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. Kraje te złożyły wnioski o dołączenie do Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Jest to naprawdę historyczny moment dla Finlandii, Szwecji, NATO i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

– Na szczycie NATO w zeszłym tygodniu sojusznicy zgodzili się, żeby zaprosić Szwecję i Finlandię do Sojuszu. Właśnie w tej chwili ambasadorowie podpisali protokoły akcesyjne – poinformował Jens Stoltenberg. 

Protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji zostały podpisane przez ambasadorów krajów należących do NATO w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Dania, Norwegia oraz Islandia to pierwsze państwa, które ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Polska powinna uczynić to przed końcem wakacji – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller. Szybkie zatwierdzenie dokumentów w tych trzech państwach było możliwe dzięki specjalnej zgodzie udzielonej poprzednio przez parlamenty w Kopenhadze, Oslo i Reykjaviku.

Mamy nadzieję, że proces akcesji Szwecji i Finlandii do NATO przebiegnie szybko. Gdy tylko ambasadorowie państw członkowskich podpiszą protokół w tej sprawie, złożymy w Sejmie projekt ustawy w sprawie ratyfikacji – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

W pierwszym dniu szczytu NATO przedstawiciele trzech państw podpisali memorandum  w sprawie poparcia członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Dziś w Madrycie, przed rozpoczęciem szczytu NATO, odbyliśmy spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i premier Szwecji Magdaleną Andersson, w obecności sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Najważniejszym profitem dla państw bałtyckich jest to, że do Sojuszu dołączają dwa militarnie, politycznie i gospodarczo rozwinięte państwa, które są zainteresowane bezpieczeństwem właśnie naszego regionu. To są państwa, którym nie trzeba tłumaczyć, czym są współczesne Rosja czy Białoruś, i jakie niebezpieczeństwo to ze sobą niesie. To są państwa, które jasno rozumieją przyczyny rosyjskiej agresji, i dlatego też dołączają do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Musimy jednak pamiętać, że niebezpieczeństwo pochodzi nie tylko z Rosji, ale i Białorusi.

Patrząc na politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa Białorusi, nie uważamy, że jest to polityka niepodległego państwa. Albowiem w tych wspomnianych kwestiach Mińsk jest nawet nie sojusznikiem Moskwy, tylko wykonawcą poleceń Kremla. I z tego względu Białoruś jest odbierana jako możliwe źródło zagrożenia. Np. dotyczy to zmian w białoruskiej konstytucji [dokonanych na wiosnę br. – przyp.red.], które pozwalają na rozmieszczenie w kraju broni jądrowej. I biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich miesięcy, jasne jest, że Łukaszenko nie jest stroną neutralną w wojnie na Ukrainie. I mamy świadomość, że Łukaszenko może próbować podjąć jakieś kroki w celu destabilizacji sytuacji w naszym regionie. Chociaż główna uwaga obecnie jest kierowana na Rosję i jej wojnę z Ukrainą.

Wejście Szwecji i Finlandii do NATO oznacza jednak tylko poszerzenie granicy Rosji z NATO. Teraz granica Rosji z NATO tylko się podwoiła.

Pretekst Rosji do wojny z Ukrainą – „poszerzenie granicy z NATO” – nie tylko nie usprawiedliwiał się, ale także pokazał, jak Rosja przegrywa na arenie międzynarodowej.

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com