Trójkąt Lubelski: nowa wspólna historia

Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Republiki Litewskiej Gitana Nauseda odbyli we Lwowie spotkanie w formacie Trójkąta Lubelskiego.

Jak zaznaczył szef państwa ukraińskiego na spotkaniu z przedstawicielami mediów po wynikach rozmów, główną uwagę poświęcono kwestiom bezpieczeństwa. W ramach Trójkąta Lubelskiego poruszano kwestie sytuacji na froncie z Rosją, dalszej pomocy wojskowej ze strony zachodnich partnerów oraz perspektyw wejścia Ukrainy do NATO i UE. W szczególności Ukraina zabiegała o wsparcie Polski w dostawach czołgów Leopard i systemów obrony powietrznej Stinger.

„Poinformowałem naszych przyjaciół o sytuacji na froncie i przygotowaniach Rosji do nowej eskalacji na froncie. Wiemy, na co się przygotować, do czego przygotowuje się państwo terrorystyczne. odpowiemy. W tej chwili robimy wszystko, co w naszej mocy, aby każda nowa eskalacja przybliżała koniec państwa terrorystycznego” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

W szczególności głowa państwa ukraińskiego podziękowała za decyzję Polski o przekazaniu Ukrainie czołgów oraz za decyzję Litwy o przekazaniu naszemu państwu systemów przeciwlotniczych, co wzmocni ochronę obiektów energetycznych m.in. przed atakami irańskich dronów.

„Ukraina jest wam bardzo wdzięczna, przyjaciele. Cieszę się, że podejmujemy właśnie takie decyzje, właśnie w takim formacie – Trójkąta Lubelskiego. To jest oczywiste, pokazuje realnymi czynami, jak ważna jest współpraca naszych krajów, prawdziwych przyjaciół i partnerów, nie tylko dla wschodniej flanki Europy, ale także dla całej naszej euroatlantyckiej koalicji państw” – powiedział.

Prezydent Ukrainy poinformował swoich kolegów o postępach w promowaniu ukraińskiej formuły pokoju, w realizacji punktów, w których coraz więcej przywódców i państw jest gotowych wykazać się przywództwem.

Podpisano także Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Potwierdza niezbywalne prawo Ukrainy do ochrony suwerenności i integralności terytorialnej. Podczas spotkania dużą uwagę rozmówcy poświęcili także kwestii integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO.

„Deklaracja lubelska legitymizuje poparcie dla powołania specjalnego trybunału międzynarodowego dla zbrodni agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” – wyjaśniło biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta

Przywódcy omówili także współpracę w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej Ukrainy przed rosyjskimi uderzeniami, odbudowę naszych obiektów energetycznych oraz strategiczne kwestie interakcji energetycznej między krajami.

Wołodymyr Zełenski osobno podziękował Andrzejowi Dudzie i Gitanasowi Nausėdzie, wszystkim Polakom i Litwinom za wsparcie Ukraińców, którzy na ziemiach polskich i litewskich znaleźli tymczasowy dom i schronienie przed rosyjską agresją.

„Ukraińcy zawsze będą pamiętać, że pomogliście nam w takim trudnym czasie” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Ze swojej strony Andrzej Duda zaznaczył, że kolejne spotkanie w formacie Trójkąta Lubelskiego to kolejna okazja do konsultacji i skoordynowania możliwości dalszej pomocy dla Ukrainy zarówno na poziomie bilateralnym, jak i na arenie międzynarodowej, w szczególności w ramach Unii Europejskiej i NATO.

Prezydenci Polski i Litwy potwierdzili niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Wyrazili także chęć współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

Prezydent RP podkreślił, że od początku inwazji na Rosję na pełną skalę, jego państwo udziela Ukrainie pomocy humanitarnej i broni, by przeciwdziałać rosyjskiej inwazji.

„Doskonale wiemy, czym jest rosyjska okupacja, bo przez wiele lat nie mieliśmy własnej państwowości z powodu Rosji. Kilkakrotnie byliśmy pod rosyjską okupacją, więc w przyszłości nadal będziemy wspierać Ukrainę i udzielać niezbędnej pomocy. Będziemy nadal dostarczać Ukrainie broń” – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Rosja zamierza kontynuować wojnę i systematycznie podejmować działania w celu zniszczenia Ukrainy – zniszczenia infrastruktury i miast. RF należy zatrzymać.

„Aby Siły Zbrojne mogły skutecznie bronić Ukrainy, potrzebują nowoczesnej broni. I ta broń musi być przekazana Ukrainie” – powiedział prezydent RP.

Wyraził wdzięczność Stanom Zjednoczonym za zakrojoną na szeroką skalę pomoc obronną dla Ukrainy i podkreślił znaczenie przyłączenia się do tego wsparcia innych państw, w tym członków NATO, aby kraj europejski mógł odeprzeć brutalny atak ze strony Rosji.

Prezydent RP zwrócił uwagę na determinację społeczeństwa ukraińskiego w przystąpieniu do wspólnoty europejskiej. Pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina, obywatele i władze wykazują determinację w spełnianiu wszystkich warunków zbliżenia się do standardów unijnych.

Ze swojej strony Gitanas Nauseda podkreślił, że ta wojna musi zakończyć się zwycięstwem Ukrainy, a agresor musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Kancelaria Prezydenta

Gitanas Nauseda zauważył również, że Litwa udziela Ukrainie zarówno pomocy wojskowej, jak i humanitarnej w różnych formach, w szczególności poprzez darowizny generatorów, organizację projektów wspierających Ukrainę na swoim terytorium. Wspomniał między innymi o pracy specjalnie otwartego ośrodka ukraińskiego w Wilnie.

Prezydent Litwy potwierdził również, że jego kraj i Polska wspierają Ukrainę na jej drodze do kandydowania do Unii Europejskiej i wyraził przekonanie, że UE będzie mogła wkrótce przedyskutować na szczeblu Rady Europejskiej kwestię rozpoczęcia proces negocjacji w sprawie pełnego członkostwa Ukrainy.

Osobno Gitanas Nausėda poruszył kwestie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony NATO, które mogłyby być zapewnione w szczególności na kolejnym szczycie, aby Ukraina czuła się bezpieczniej i czuła poparcie Sojuszu.

„Dzisiaj musimy uznać, że wojna trwa, a integralność terytorialna Ukrainy jest naruszana. Po pierwsze, konieczne jest przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy. Ale członkostwa Ukrainy w NATO nie można usunąć z porządku obrad. Musimy uzgodnić algorytmy i formuły, których będziemy używać, aby iść do przodu w tym aspekcie” – podsumował prezydent Litwy.

Ponadto przywódcy Ukrainy i Polski złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych za niepodległość Ukrainy, pomnikiem żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej oraz pomnikiem Orląt Lwowskich na Cmentarzu Łyczakowskim.

Do przebiegu wizyty we Lwowie odniósł się dziś po przyjeździe do Polski prezydent Andrzej Duda.

„Wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim złożyliśmy wizytę na lwowskim cmentarzu, polskim cmentarzu wojennym, gdzie pogrzebani są obrońcy Lwowa, i tam razem oddaliśmy hołd poległym polskim żołnierzom, ale także żołnierzom ukraińskim, którzy zginęli w obronie Ukrainy od 2014 r., to ważny symbolicznie moment. Wielu moich rodaków myślę, że ze wzruszeniem patrzyło na tę scenę” – mówił prezydent RP.

„To wielkie serce, które Polacy dali i dają, oferują wsparcie naszym sąsiadom, wzmocnione jeszcze takimi gestami przyjaźni, odwołaniami do wspólnej tradycji, braterstwa i wzajemnego zrozumienia, to ważne elementy budujące, które mam nadzieję, będą budowały przyjaźń” – dodał.

Andrzej Duda, odnosząc się do entuzjastycznych reakcji lwowian podczas dzisiejszego spotkania, podkreślił, że „była to owacja dla Polaków, za serce, za otwartość„.

„Jest także w Polsce wiele trosk, ale ludzie dają pomoc. Ukraińcy to widzą i wiedzą. Ta radość jest tego wzruszającym wyrazem” – dodał prezydent.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com