Ukraina wstrzymuje dostarczanie gazu przez punkt tranzytowy

Międzynarodowe media podają, że Ukraina zawiesiła dostarczanie gazu przez punkt tranzytowy, którym jest dostarczana prawie jedna trzecia paliwa z Rosji do Europy. Jednak Ukraina nie rezygnuje z obowiązków wynikających z podpisania przez kraj umów międzynarodowych i już stwierdziła, że w celu pełnego wypełnienia zobowiązań tranzytowych wobec partnerów europejskich istnieje możliwość czasowego przeniesienia niedostępnych przepustowości do fizycznego punktu przyłączenia „Sudża”.

Tranzyt gazu został wstrzymany o godzinie 7 rano w dniu 11 maja z powodu okoliczności siły wyższej, czyli systematycznego bombardowania przez armię rosyjską stacji pomiarowych i tłoczni gazu. Standardowo około 30% całościowej objętości gazu, która trafiała do Unii Europejskiej przechodziła właśnie przez te dwie stacje i zaistniała sytuacja, z całkiem zrozumiałych powodów, budzi wiele obaw wśród Europejczyków, na czym próbują spekulować rosyjscy propagandyści, którzy wprost twierdzą, że ukraińskie władze zawodzą swoich partnerów i nie chcą dostarczać do nich rosyjskiego gazu.

Co więcej, rosyjski monopolista “Gazprom” dążąc do dyskredytacji Ukrainy już stwierdził, że nie ma technicznych możliwości do przekierowania gazu do punktu przyłączenia “Sudża” i nawet więcej – nie uważa, że ukraińska strona ma do czynienia z okolicznościami siły wyższej. Zarząd “Gazpromu” także twierdzi, że w pełni wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań wobec europejskich odbiorców i dostarcza gaz w ramach umowy tranzytowej, jak wcześniej, a usługi tranzytowe stronie ukraińskiej zostały w pełni opłacone.

Strona ukraińska jest gotowa dostarczać partnerom dowody na ingerencję rosyjskich okupantów w procesy technologiczne realizowane w punktach tranzytowych, a także na nielegalne pozyskiwanie gazu przez okupantów. Ponadto działania strony rosyjskiej zagrażają całemu ukraińskiemu systemowi przesyłu gazu. O takim niebezpieczeństwie ukraińscy energetycy poinformowali europejskich partnerów jeszcze w kwietniu, ale w maju sytuacja stała się krytyczna. Obecnie rozwiązanie problemu jest możliwe wyłącznie pod warunkiem zwięzłej współpracy Ukrainy i jej europejskich partnerów zainteresowanych stabilnym pozyskaniem rosyjskiego gazu.

Teraz przed krajami europejskimi stoi skomplikowane zadanie: powinny podjąć skuteczne działania, które umożliwią pozyskanie ważnego dla europejskiej gospodarki gazu w taki sposób, by jego dostawy nie były uzależnione od działań separatystów w nieuznawanych republikach na wschodzie Ukrainy.

Autor: Daria Semenyuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com