Wielka parada w Warszawie: Polska pokazuje swoją siłę

Reuters

15 sierpnia w Warszawie odbyła się wielka defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego – zademonstrowano na niej nowe i zmodernizowane modele sprzętu.

Przez warszawską Wisłostradę przeszło dwa tysiące żołnierzy, dwieście jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego, w tym czołgi Abrams, Leopard, K2, wyrzutnie HIMARS i systemy Patriot. Ponadto na niebie można było podziwiać wozy bojowe – F-16, FA-50, F-35 czy śmigłowce Black Hawk i Apache. Do tej listy należy dodać urządzenia inżynieryjne mostów samojezdnych typu Daglezja-P. A także broń lekką, w postaci kilkuset PPK Javelin i Spike-LR z dodatkowymi pociskami rakietowymi, granatników M72, dronów Warmate kamikadze i dronów FlyEye. Oprócz broni strzeleckiej, takiej jak karabiny szturmowe Grot, kamizelki kuloodporne itp. Osobną pozycją jest zamówienie i wdrożenie zautomatyzowanego systemu zarządzania Topaz+.

Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego w paradzie brali udział żołnierze państw sojuszniczych ze stacjonującej w Ożyszu batalionowej grupy bojowej NATO – żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy. Byli też francuscy wojskowi, którzy aktywnie uczestniczą w unijnej misji szkolenia Ukraińców.

„Sierpień 1920 r. był dla nas, oprócz swojego niezwykłego znaczenia geopolitycznego, bezprecedensowym doświadczeniem solidarności wspólnotowej i narodowej — był to doświadczenie polskości dla narodu, któremu przez 123 lata wmawiano, że polskości nie ma” – podkreślił Prezydent RP. Polska Andrzej Duda w orędziu na 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

військовий парад у Варшаві

Reuters

Polscy żołnierze na koreańskich czołgach K2 biorą udział w paradzie wojskowej w Warszawie w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2023 r., dla upamiętnienia rocznicy zwycięstwa nad Rosją Sowiecką w 1920 r. w bitwie warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Polscy żołnierze biorą udział w defiladzie wojskowej w Warszawie w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2023 r., dla upamiętnienia rocznicy zwycięstwa nad Rosją Sowiecką w 1920 r. w bitwie warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP) (Photo by WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

Polscy żołnierze biorą udział w defiladzie wojskowej w Warszawie w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2023 r., dla upamiętnienia rocznicy zwycięstwa nad Rosją Sowiecką w 1920 r. w bitwie warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Francuskie myśliwce Rafale i amerykański F-16 Polskich Sił Powietrznych biorą udział w defiladzie wojskowej w Warszawie w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2023 r., dla upamiętnienia zwycięstwa nad Rosją Sowiecką w 1920 r. w Bitwie Warszawskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP) (Photo by WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

Rosyjskie myśliwce Su-22 Sił Powietrznych Polski biorą udział w paradzie wojskowej w Warszawie w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2023 r., dla upamiętnienia rocznicy zwycięstwa nad Rosją Sowiecką w 1920 r. w bitwie warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP) (Photo by WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

військовий парад у Варшаві
військовий парад у Варшаві
військовий парад у Варшаві
військовий парад у Варшаві
військовий парад у Варшаві

Reuters

Polska demonstracja siły militarnej miała miejsce w czasie pełnej inwazji Rosji na Ukrainę i potencjalnego zagrożenia ze strony Białorusi, a także przed październikowymi wyborami w Polsce. Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że ​​wzmocnienie sił zbrojnych stało się priorytetem polskiego rządu. Obiecała podwoić liczebność armii do 300 tys. żołnierzy i wydać na obronę ok. 4% tegorocznego PKB.

„Wojsko polskie od dawna dba o bezpieczeństwo granic. Jest gotowa do ciągłego odpierania hybrydowych ataków reżimów rosyjskiego i białoruskiego, ostatnio wzmocnionych obecnością tzw. grupy „Wagnera”. Każdego dnia dyżuruje tam kilka tysięcy wojskowych, aby w każdej chwili być gotowym do adekwatnej reakcji” – powiedział Naczelny Wódz.

Wiceminister spraw wewnętrznych RP Maciej Wonsik powiedział, że Warszawa nieustannie czeka na prowokacje na granicy polsko-białoruskiej. Według niego Polska ma świadomość, że samozwańczy prezydent Białorusi „Aleksander Łukaszenko będzie chciał ingerować w polskie wybory (do Sejmu 15 października), destabilizując sytuację i dokonując różnych prowokacji”. Wcześniej informowano, że kraje bałtyckie i Polska rozmawiają między sobą o możliwości całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią, jeśli sytuacja tego wymaga, i planują sfinalizować te kroki pod koniec sierpnia.

W przeddzień defilady, 14 sierpnia, prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej poległych w walkach z Armią Czerwoną na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli. Duda ukląkł i złożył wieniec pod pomnikiem poległych żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Dzięki obrońcom Ukrainy, którzy powstrzymują rosyjską inwazję, codziennie zadając agresorowi dotkliwe straty, Polska jest dziś bezpieczna. Poinformował o tym Prezydent RP Andrzej Duda we wtorek, 15 sierpnia, podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

„Za naszą wschodnią granicą od półtora roku toczy się wojna na pełną skalę. Brutalna rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę niesie ze sobą śmierć, ból i cierpienie. To wojna, której końca niestety wciąż nie widać”, — powiedział Duda.

Zaznaczył, że Polacy od pierwszych minut wojny stanęli po stronie Ukrainy i pomagali w walce z rosyjskim najeźdźcą. Prezydent podkreślił, że przyszłe bezpieczeństwo Polski opiera się na wsparciu Ukrainy.

„Między innymi dzięki naszej pomocy Ukraina obroniła się i walczy dalej. A dzięki temu, że obrońcy Ukrainy powstrzymują rosyjski napór, codziennie zadając agresorowi dotkliwe straty, Polska jest dziś bezpieczniejsza Jeśli ktoś tego nie rozumie, jeśli krytykuje nasz udział i wsparcie, to znaczy, że tak naprawdę nic nie rozumie. Nie rozumie, na czym polega bezpieczeństwo Polski” – powiedział.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. pod Warszawą rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, zwana „Cudem nad Wisłą”. Żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej wraz z polskimi żołnierzami zadali Armii Czerwonej druzgocącą klęskę. Bitwa ta zadecydowała o zachowaniu niepodległości Polski i powstrzymała rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com