Wizyta Tuska na Ukrainie: wznowienie relacji między partnerami na lepsze

www.president.gov.ua

22 stycznia do Kijowa przybył stary przyjaciel Ukrainy, nowo wybrany premier Polski Donald Tusk. Szef polskiego rządu spotkał się już z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zapowiedział nowy pakiet pomocy obronnej.

„Naprawdę doceniamy ten wybór – decyzję o pobycie na Ukrainie. Polska wybrała Ukrainę” – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z przedstawicielami mediów po wynikach negocjacji z Donaldem Tuskiem w Kijowie. Prezydent podziękował Polsce i całemu narodowi polskiemu za wsparcie, które pomogło Ukraińcom przetrwać wojnę rosyjską na pełną skalę.

„Bardzo doceniamy fakt, że nie jesteśmy sami w tej walce o Ukrainę. My, wraz z wieloma narodami, które nam pomagają, pomogliśmy. A naród polski, państwo polskie jest jednym z naszych największych pomocników” – zauważył Głowa Państwa.

Szef Ukrainy zauważył, że jest to pierwsza wizyta Donalda Tuska w roli szefa rządu w kraju spoza Unii Europejskiej. Tusk opublikował wspólne zdjęcie z Zełenskim i podpisał je: „Gratulacje dla mojego przyjaciela, pana Zełenskiego”. Zełenski twierdzi, że negocjacje z Tuskiem okazały się „produktywne” – strony omówiły „wszystkie aspekty stosunków dwustronnych”.

„Jest nowy polski pakiet obronny. Doceniamy taką stałą pomoc. Pojawiła się nowa forma naszej współpracy na rzecz większej skali zakupów broni na potrzeby Ukrainy. To jest polski kredyt dla Ukrainy. Dziś rozmawialiśmy z Panem Premierem Ministrowi możliwości wspólnej przyszłej produkcji broni” – powiedział Zełenski.

Ponadto strony omówiły gwarancje bezpieczeństwa. Według prezydenta Polska jest gotowa rozpocząć dwustronne negocjacje w tej sprawie. Zełenski i Tusk rozmawiali m.in. o udziale Polski w odbudowie Urayny – polski rząd powoła komisarza, który będzie odpowiedzialny za tę kwestię. Strony rozmawiały także o gwarancjach bezpieczeństwa i przystąpieniu Polski do uzgodnionej w Wilnie Wspólnej Deklaracji Grupy Siedmiu. Rozmówcy zwrócili także uwagę na kwestię współpracy w sektorze energetycznym, możliwości zwiększania i wzmacniania potencjału energetycznego.

„Mamy też wiele dwustronnych spraw do omówienia, są pewne konflikty interesów, wiemy o tym, będziemy o tym rozmawiać, ale w duchu przyjaźni, abyśmy jak najszybciej te problemy rozwiązali, a nie je wspierali i mnożyli” – powiedział dziennikarzom szef polskiego rządu. Podkreślił, że bardzo ważne jest dla niego „stworzenie takiego poczucia, że ​​Polska jest najbardziej niezawodnym sojusznikiem Ukrainy w tej śmiertelnej walce ze złem”.

„Właściwie jestem w Kijowie także ze względu na bezpieczeństwo Polski. To nie jest tylko kwestia Ukrainy. To kwestia bezpieczeństwa całego wolnego świata, a Polski w szczególności, choćby ze względu na położenie geograficzne” – stwierdził Tusk. Dodał, że strony mają o czym rozmawiać, ale ważne jest, aby wszyscy byli przekonani, że „mówimy o przyjaciołach, którzy też wiedzą, jak pewne kontrowersyjne kwestie rozwiązać”.

Głowa państwa rozmawiała także z polskim premierem o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej, w szczególności o wymianie doświadczeń w zakresie interakcji z instytucjami europejskimi.

Polska będzie starała się pomóc we wszystkich aspektach procesu akcesji do UE, aby pełne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej szybko stało się faktem. Będziemy współpracować także we wszystkich innych formatach, dlatego poinformowałem Pana Prezydenta, że ​​Polska przystąpiła dziś do G7 Wspólna Deklaracja, która powstała na szczycie NATO w Wilnie” – podkreślił Tusk.

Przywódcy omówili sytuację na granicy ukraińsko-polskiej. Głowa państwa podkreśliła, jak ważne jest wspólne pokonywanie problemów – możliwie pragmatycznie, w imię wspólnych interesów. W zeszłym tygodniu polskiemu rządowi udało się osiągnąć kompromis z blokerami granic. Jest to ważne dla Kijowa, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kompromis nie zawiera obietnic polskiego rządu poruszenia kwestii nieprzedłużenia „bezwizowego transportu” dla Ukrainy, chociaż zawiera dodatkowe warunki jego przedłużenia.

„Rozmawialiśmy z panem premierem, że wszystkie istniejące krytyczne kwestie można rozwiązać na poziomie rządów naszych państw. I prace nad tym rozpoczną się w najbliższej przyszłości” – zauważył Wołodymyr Zełenski.

Ponadto premierzy Ukrainy i Polski Denys Szmyhal i Donald Tusk złożyli kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych Obrońców Ukrainy na placu Mychajłowskim w Kijowie.

Nasza walka z rosyjskim agresorem jest walką o wolność i wartości całego demokratycznego świata. Dziękujemy naszym partnerom, którzy w tej wojnie stoją ramię w ramię z narodem ukraińskim, za ich wsparcie” – napisał Szmyhal. Tusk dodał, że nie ma dla niego nic ważniejszego niż wspieranie Ukrainy w jej wysiłkach militarnych przeciwko Rosji. „To zdecydowanie numer jeden” – podkreślił.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com