W Hadze brakowało jednego skazanego: Girkin został aresztowany przez swoich ludzi

REUTERS

Moskiewski Sąd Miejski skazał byłego „ministra obrony KRLD” Igora Striełkowa (Girkina) na cztery lata więzienia w przypadku publicznego nawoływania do działalności ekstremistycznej.

Podczas debaty 18 stycznia prokurator zwrócił się do Striełkowa o skazanie go na cztery lata i 11 miesięcy kolonii ogólnoreżimowej. Maksymalna kara przewidziana w artykule dotyczącym publicznego nawoływania do działań ekstremistycznych (część 2 art. 280 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) wynosi pięć lat więzienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, chociaż sam Strelkov i jego obrona prosili o otwarcie go dla słuchaczy i dziennikarzy.

Striełkow został aresztowany w lipcu. Wszczęto przeciwko niemu sprawę z powodu dwóch postów na jego kanale na Telegramie, w których FSB znalazła nawoływania do ekstremizmu. Nie przyznaje się do winy. W listopadzie Striełkow przebywający w więzieniu ogłosił, że zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich w Rosji w 2024 roku. Wezwał swoich współpracowników do rozpoczęcia kampanii na rzecz jego nominacji i utworzenia grupy inicjatywnej do zbierania podpisów, ale im się to nie udało. Striełkow wspierał inwazję Rosji na Ukrainę na pełną skalę, ale krytykował rosyjskie kierownictwo i wojsko za brak skuteczności w prowadzeniu działań bojowych.

Brytyjski wywiad przeanalizował wyrok wydany w Rosji byłemu funkcjonariuszowi FSB i przywódcy terrorystów „DPR” Igorowi Striełkowowi (Girkinowi) na 4 lata kolonii generała reżimu.

Dosłownie: „Wyrok na Girkina stanowi część szerszego represji wobec osób krytycznych wobec Kremla i wojny na Ukrainie, odzwierciedlając bardziej autorytarny charakter życia w putinowskiej Rosji”.

Brytyjscy analitycy dodają, że od czasu buntu Prigożyna Kreml stał się bardziej wyczulony na krytykę sposobu, w jaki prowadzi wojnę, ze strony twardogłowych nacjonalistów, „ponieważ są oni jedną z niewielu możliwych alternatyw dla przywództwa Putina”. Wcześniej brytyjski wywiad mówił o nowych środkach, które Federacja Rosyjska rozważa przeciwko tym, którzy aktywnie krytykują rosyjską wojnę agresywną przeciwko Ukrainie.

Striełkow to były funkcjonariusz FSB, który brał udział w aneksji Krymu w marcu 2014 r., a w kwietniu niewielkim oddziałem zdobył miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim. Od maja do sierpnia 2014 r. pełnił funkcję „ministra obrony” samozwańczej DRL. W listopadzie 2022 roku Striełkow został zaocznie skazany na dożywocie przez sąd w Hadze, który uznał go za winnego katastrofy malezyjskiego Boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku. W Ukrainie wszczęto sprawy przeciwko Striełkowowi na podstawie artykułów dotyczących terroryzmu, morderstwa, tortur i naruszenia suwerenności państwa.

Ihor Striełkow (Ghirkin) znany jest z bezkompromisowego i brutalnego podejścia do prowadzenia działań terrorystycznych w kontekście konfliktu między Rosją a Ukrainą. Jego występy stały się prawdziwą epopeją grozy i przemocy.

Striełkow organizował i kierował prowokacyjnymi atakami na obszary wiejskie i miasta, wykorzystując terror jako strategiczne narzędzie do osiągnięcia swoich celów politycznych. Jego grupa przeprowadziła ataki zbrojne, m.in. na obiekty infrastruktury i niewinnych obywateli.

Striełkow zasłynął także z brutalnego traktowania więźniów i ludności opozycyjnej, wywołując strach i chaos w regionie. Okazał się postacią nieliderską, propagującą przemoc i wypierającą wszelkie zasady człowieczeństwa.

Jego działania imponują nie tylko bezwzględnością, ale także niekontrolowanym użyciem terroru dla realizacji swoich ambicji, co wydaje się niezwykle niebezpieczne i niemoralne.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com