„Wolność nie jest dana raz na zawsze i nie utrzyma się sam” – mocne słowa Dudy na Westerplatte 

/Stanisław Pawłowski /RMF FM

Atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską bazę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń, które rozpoczęły II wojnę światową. Do 7 września 1939 roku oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według różnych źródeł, w momencie rozpoczęcia walk w polskiej depozycie przebywało 210-240 Polaków. W walkach zginęło 15 żołnierzy polskich, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, około 120 rannych.

Uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w Gdańsku na Westerplatte. Uczestniczył w nim między innymi Prezydent Andrzej Duda. „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Nikt nam jej nie da! Wręcz przeciwnie: historia pokazuje, że wolałby nam ją odebrać. Musimy wzmocnić naszą armię, żeby Polakom mądrze było szkodzić” – Duda podkreślił.

Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczynały się dźwiękiem syren alarmowych aż do godziny 4:45, gdyż to właśnie o tej godzinie 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali Polski Wojskowy Magazyn Tranzytowy znajdujący się na Półwyspie Gdańskim. Przy dźwiękach hymnu narodowego podniesiono flagę Polski.

Jak co roku upamiętniamy wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Cmentarz na Westerplatte został uporządkowany – państwo polskie wypełniło swój obowiązek, zapewniając godny spoczynek obrońcom ojczyzny” – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w piątek 1 września na Westerplatte.

W swoim przemówieniu minister przypomniał, że niemiecki atak na Polskę poprzedził Pakt Ribbentrop-Mołotow – porozumienie pomiędzy ministrami spraw zagranicznych III Rzeszy a Związkiem Radzieckim. W rezultacie doszło do kolejnego, czwartego podziału Polski. Dziś, jak co roku, czcimy pamięć tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku. /Marcin Gadomski /PAP

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku./Marcin Gadomski /PAP

Żołnierze Wojska Polskiego oraz zaproszeni goście wykonali hymn narodowy. Następnie gratulacje złożył obecnym szef MON Mariusz Błaszczak.

Ceremonię rozpoczęło złożenie przez Prezydenta RP i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Podczas uroczystości przemówienie wygłosił Prezydent RP Andrzej Duda. „W dzienniku pokładowym niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” pod datą 1 września 1939 roku o godzinie 4:40 widniał początek ataku na Westerplatte. Do polskiej strażnicy na Westerplatte” – przypomniał prezydent.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku. /Marcin Gadomski /PAP

Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku./Marcin Gadomski /PAP

„Jakże wymownie widzimy to od 24 lutego 2022 r., czarnej daty dla naszych sąsiadów z Ukrainy, czarnej daty rosyjskiej napaści, pełnoskalowej na niepodległe, suwerenne państwo, kolejnej rosyjskiej próby w XXI w. siłą zmiany granic w Europie. Myślicie że ostatniej? Nie bądźmy naiwni i na szczęście nie jesteśmy. Właśnie dlatego musimy poświęcić wiele naszych potrzeb iwzmocnić naszą armię, nasze bezpieczeństwo, realizować ten proces zawczasu, by Polak był mądry przed szkodą, zanim jakiś szaleniec wpadnie na pomysł, że trzeba zagarnąć naszą ziemię znowu, że można na nas napaść, bo jesteśmy słabi. Właśnie musimy być mocni, byśmy nie musieli walczyć, by polski żołnierz nie musiał oddawać salwy, broniąc ojczyzny, by był dobrze wyposażony, by nikt nie odważył się podnieść ręki na Polaków” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że bezpieczeństwo powinniśmy budować „nie słowami, ale czynami”. Wskazał na „wielki potencjał” „szarży patriotycznej w naszym narodzie i pamięci historycznej”.

„Wolność nie jest dana raz na zawsze i nie utrzyma się sama, nikt jej nam nie da w prezencie. Historia uczy, że raczej będzie chciał nam ją odebrać, dlatego musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi, i zachowywać gotowość i odpowiedzialność i to nasz najważniejszy patriotyczny obowiązek wobec ojczyzny i wobec tych, którzy będą ją stanowili w przyszłości, to nasze zobowiązanie wobec tych, którzy w przeszłości o nią walczyli i za nią polegli” – dodał.

Po przemówieniu prezydenta harcerze odczytali „Przesłanie z Westerplatte”. Uroczystości zakończyły się uroczystym złożeniem wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com