Wybory do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, reakcja polskich polityków

rg.ru

W Rosji odbyły się wybory do Dumy Państwowej 2021, a także ogłoszono ich wyniki. Wydarzenie to spowodowało wiele dyskusji w polityce nie tylko rosyjskiej, ale także światowej. Nie mogło ono nie zainteresować również Polaków. 

Dlaczego o wyborach w Rosji jest tak głośno?

Dyskusje o wyborach w Rosji dotyczą dwóch grup problemów. Pierwsza jest związana z legitymizacją prowadzenia wyborów online. Takie rozwiązanie zastosowano w Moskwie, gdzie, jak wiemy, najpotężniejszy jest także ruch przeciwko reżimowi W. Putina, jak i niektórych innych regionach kraju. Problem ten jest aktualny nie tylko dla Rosji, ale też wielu innych krajów, gdzie w efekcie rozwoju technologii, jak również w wyniku pandemii koronawirusa zaczęto prowadzić pierwsze wybory online. 

Drugi aspekt dyskusji dotyczy zwycięstwa w wyborach Jednej Rosji – partii politycznej, w której zdecydowanym liderem jest sam W. Putin, nadal kreujący kult własnej osobowości i wzmacniający działania represyjne przeciwko własnym obywatelom.

Dla polskich polityków zwycięstwo w wyborach Jednej Rosji jest też powodem do zaniepokojenia ze względu na zachowanie przez Rosję jej obecnego politycznego kursu, czyli prowadzenia z Europą Zachodnią i Stanami Zjednoczonymi zimnej wojny w odsłonie 2.0.

Co mówią polscy politycy o głosowaniu elektronicznym?

W polskiej opinii politycznej wybory do rosyjskiej Dumy oceniono jako totalny autorytaryzm: wyniki wyborów nazywane są zaplanowanymi z góry, zorganizowanymi tylko po to, by stworzyć pozory demokracji. Podstawy, żeby mówić że wybory mają niedemokratyczny charakter są naprawdę poważne. Mimo zapewnień o uczciwości i rzetelności procesu wyborczego, po raz pierwszy w historii postsowieckiej Rosji nie wzięli w nich udziału eksperci z  Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Przed wyborami aresztowano dziennikarzy i działaczy politycznych zajmujących się procesem wyborczym, wielu z tych, którzy podważali demokratyczność organizacji wyborów, opuściło Rosję.

Podważa się także frekwencję, która zgodnie z danymi statystycznymi wyniosła trochę więcej niż 51%. W opinii polskich dziennikarzy frekwencja mogła być mniejsza, ale uznanie tego faktu jest nieopłacalne dla władz rosyjskich, gdyż w takim przypadku sam efekt wyborów, nawet jeśli założyć, że odbywały się w warunkach demokratycznych, powinien być podważony.

Problemy wyborów w Rosji: opinia polskich polityków

Zdaniem ambasadora RP w Rosji, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, mimo niepodważalnego faktu zwycięstwa Jednej Rosji, nie dostała ona ogłoszonego w wyniku wyborów wyniku, gdyż w ciągu ostatnich lat popularność tej partii drastycznie spada, a więc “(…) utrzymanie się u władzy z taką wysoką przewagą wymagało zwiększenia opresyjności i zdecydowanego zwiększenia kontroli nad społeczeństwem”. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim komunikacie ponadto stwierdziło, że sytuacja, którą można było obserwować podczas wyborów w Rosji jest taka, że “(…) może budzić wątpliwości w odniesieniu do legitymacji nowych deputowanych”. Fachowcy jednak nie są zdziwieni efektem wyborów: stały  się logicznym skutkiem trendów rozwoju rosyjskiego systemu politycznego na przestrzeni ostatnich 20 lat. 

Polscy politolodzy także uważają, że podczas wyborów przetestowany został system, który następnie będzie wykorzystany w 2024 r. podczas wyborów na Prezydenta Federacji.

Rosyjskiej, gdyż szanse na uczciwe zwycięstwo w nich W. Putina, jeśli uwzględnić prowadzoną przez niego obecnie politykę wewnętrzną i zagraniczną, są znikome.

Autor: D.S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com