Linette z awansem. Teraz zmierzy się z Sabalenką

Magda Linette awansowała do 2. rundy turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Polska tenisistka pokonała po zaciętym pojedynku Włoszkę Elisabettę Cocciaretto 3:6, 6:4, 6:4. Kolejną rywalką będzie wiceliderka światowego rankingu, broniąca tytułu Białorusinka Aryna Sabalenka.

Linette w światowym rankingu – po sporym awansie w ostatnim notowaniu – zajmuje 48. miejsce, natomiast Włoszka plasuje się niewiele niżej, na 54. pozycji.

Zanosiło się więc na zacięty pojedynek. W pierwszym secie wyrównana walka trwała do stanu 3:3 (po drodze zanotowano po jednym przełamaniu). Od tego momentu Cocciaretto wygrała trzy gemy z rzędu. Bardzo emocjonujący był ostatni – Polka obroniła trzy piłki setowe, ale przy czwartej już nie dała rady.

Druga partia to dominacja Linette, która prowadziła już 5:2. Wprawdzie wówczas rywalka przełamała serwis Polki (bez straty punktu) i po chwili „poprawiła” gemem przy swoim podaniu, ale na więcej wyżej notowana tenisistka już nie pozwoliła. Zwyciężyła 6:4.

Ostatni set rozpoczął się od wzajemnych przełamań. Później tenisistki pilnowały swojego podania – do stanu 3:3. Bardzo ważny okazał się siódmy gem, przy serwisie Cocciaretto. Po wielu wymianach wygrała go Linette, a następnie podwyższyła prowadzenie na 5:3.

Włoszkę stać było tylko na zmniejszenie strat, jednak przy stanie 5:4 Polka – choć rywalka miała break point – wygrała gema, wykorzystując po ładnej akcji pierwszą piłkę meczową.

Pojedynek trwał dwie godziny i 10 minut. Linette m.in. znacznie lepiej serwowała od rywalki. Popisała się czterema asami, a Cocciaretto nie miała żadnego takiego zagrania. Polka popełniła dwa podwójne błędy serwisowe, rywalka – cztery.

To była druga potyczka 32-letniej poznanianki z młodszą o dziewięć lat Włoszką. Obecnie bilans jest remisowy.

Rywalką Linette w 2. rundzie będzie utytułowana Białorusinka Aryna Sabalenka, ubiegłoroczna triumfatorka.

W Madrycie w singlu występują trzy Polki. Tuż po Linette na ten sam kort (numer pięć) ma wyjść Magdalena Fręch, której rywalką jest Rumunka Jaqueline Cristian (WTA 73.). Zwyciężczyni zmierzy się z rozstawioną z numerem 22. Czeszką Barborą Krejcikovą.

Natomiast liderka światowego rankingu Iga Świątek, która na otwarcie miała wolny los, zmierzy się w czwartek z 52. w światowym rankingu Chinką Xiyu Wang. W ubiegłym roku podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego dotarła w stolicy Hiszpanii do finału, w którym przegrała z Sabalenką.