Alarmujący raport ws. Rosji. Szef norweskiego wywiadu: Najpoważniejsze zagrożenie od dziesięcioleci

Fot. REUTERS/Maxim Shemetov

– Rosja jest silniejsza niż rok temu i zdobywa przewagę w wojnie w Ukrainie, której wynik będzie decydujący dla Europy – powiedział szef norweskiego wywiadu wojskowego. Nils Andreas Stensones stwierdził, że jego kraj „stoi w obliczu najpoważniejszego zagrożenia od dziesięcioleci”.

Norweski wywiad wojskowy opublikował 12 lutego raport, w którym opisano wyzwania dla bezpieczeństwa Norwegii oraz innych państw europejskich. W dokumencie zwrócono szczególną uwagę na rosnące zagrożenie ze strony Rosji. Szef norweskich służb wywiadowczych Nils Andreas Stensones zauważył, że wynik wojny w Ukrainie będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy.

Szef wywiadu o Rosji: Norwegia stoi w obliczu najpoważniejszego zagrożenia od dziesięcioleci

Szef norweskiego wywiadu przyznał, że „obecnie sytuacja jest bardziej niebezpieczna niż na początku 2023 roku”. – Norwegia stoi w obliczu najpoważniejszego zagrożenia od dziesięcioleci. Rosja jest silniejsza niż rok temu i zdobywa przewagę w wojnie w Ukrainie, której wynik będzie decydujący dla Europy – powiedział Nils Andreas Stensones, cytowany przez norweską stację NRK.Stensones podkreślił, że Norwegia musi uważniej obserwować sytuację i reagować szybciej na zmieniające się okoliczności, aby przeciwstawić się zagrożeniom o różnorodnym charakterze.

– Musimy być przygotowani na szereg skomplikowanych działań ze strony Rosji, takich jak wysyłanie imigrantów przez granicę. Istnieje także groźba użycia siły militarnej w zależności od przebiegu wojny w Ukrainie – stwierdził szef norweskiego wywiadu.

Nils Andreas Stensones: Wojna w Ukrainie będzie decydująca dla bezpieczeństwa Europy

Nils Andreas Stensones uważa, że Rosja radzi sobie lepiej, niż zakładali przedstawiciele państw zachodnich, zwłaszcza pod względem gospodarczym. Jego zdaniem utrzymanie tego trendu sprawi, że Rosjanie będą zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także innych państw europejskich.

– Wojna w Ukrainie będzie decydująca. Rosja, która przejmie kontrolę nad gospodarką, nabierze rozpędu w przemyśle zbrojeniowym i odniesie sukcesy militarne, będzie miała prawdopodobnie większą wiarę w korzystanie z rozwiązań siłowych niż Rosja, która wychodzi z wojny bez szczególnych sukcesów – powiedział szef norweskiego wywiadu.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com