Andrzej Duda złożył kondolencje Joe Bidenowi i Amerykanom. „Nasze myśli i modlitwy są z Wami”

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Prezydent Andrzej Duda opublikował w mediach społecznościowych post, w którym złożył kondolencje prezydentowi Joe Bidenowi i wszystkim Amerykanom w związku z serią tornad, które przeszły przez Stany Zjednoczone. Do tej pory potwierdzono co najmniej 80 ofiar śmiertelnych. Ich liczba prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 13 grudnia złożył na ręce Joe Bidena kondolencje dla narodu amerykańskiego w związku ze śmiercią dziesiątek ludzi w serii tornad, które przeszły przez Stany Zjednoczone. 

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje Amerykanom 

„W imieniu całego polskiego narodu składam serdeczne kondolencje Prezydentowi Joe Bidenowi i wszystkim Amerykanom z powodu śmierci niewinnych ofiar tragicznych tornad. Nasze myśli i modlitwy są z Wami” – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.W Kentucky i innych amerykańskich stanach ratownicy poszukują osób zaginionych po przejściu nad środkową częścią USA niszczycielskich tornad. Potwierdzono śmierć co najmniej 80 osób, według władz lokalnych liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie przekroczy 100 – podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Tornada w USA. Klęska żywiołowa w Kentucky 

W nocy z piątku na sobotę (10/11 grudnia) doszło do gwałtownego załamania pogody, którego skutkiem było przejście ponad 30 tornad przez środkową część Stanów Zjednoczonych (według amerykańskiego Centrum Prognozowania Burz SPC było ich nawet ponad 50). Zostały one zanotowane  w Alabamie, Arkansas, Tennessee, Illinois, Missouri.

Sytuacja najgorzej wygląda w stanie Kentucky. Tornada zrównały z ziemią wiele budynków i domów, poprzewracały auta, połamały drzewa. Gubernator stanu Andy Beshear mówił, że poziom zniszczeń nie przypomina niczego, co widział kiedykolwiek w życiu. Według niego liczba tragicznie zmarłych może wzrosnąć do ponad 100 i przekracza możliwości lokalnych kostnic, w których nie ma wystarczająco miejsca.

Prezydent Joe Biden w związku z tragiczną sytuacją w stanie Kentucky wydał deklarację o klęsce żywiołowej. Umożliwia ona skierowanie na miejsce służb federalnych, a także uruchomienie funduszy rządowych. Funkcjonariusze Gwardii Narodowej uczestniczą w poszukiwaniach zakopanych pod gruzami osób oraz usuwaniu zniszczeń. 

Zmiany klimatu sprawiają, że huragany są coraz silniejsze

Według aktualnej wiedzy naukowej globalne ocieplenie sprawia, że sztormy tropikalne zagrażające wybrzeżom obu Ameryk, Azji i Afryki będą częstsze i silniejsze. Cieplejsza woda oceanów jest „paliwem” dla huraganów; wyższy poziom morza zwiększa ryzyko fali sztormowej; w cieplejszym powietrzu może być więcej wilgoci, co oznacza bardziej intensywne ulewy. Według niektórych badań huragany, z powodu zmian klimatu, mogą też przesuwać się wolniej, co oznacza, że dany obszar jest dłużej narażony na wiatr i deszcz.

Niektóre badania naukowe wskazują, że sama liczba huraganów niekoniecznie wzrasta, za to stają się one bardziej niebezpieczne, generują większe sumy opadów, silniejsze porywy wiatru i powstają szybciej. Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com