Kolejne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Są doniesienia o zniszczonych budynkach

Fot. Bernat Armangue / AP Photo

Na pograniczu turecko-syryjskim doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3 i 5,8 – poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Są doniesienia o zniszczonych budynkach w Antakii w prowincji Hatay. Na miejscu pracują służby.

Wstrząsy odnotowano w okręgu Dafne w prowincji Hatay na południu kraju koło godziny 20 lokalnego czasu. W ciągu trzech minut odnotowano dwa wstrząsy o magnitudzie 6,4 i 5,8. 

Na miejscu pracują służby, które sprawdzają skalę uszkodzeń. Są informacje o rannych, wiadomo o dwóch osobach, które zemdlały. Mieszkańcy Antakii opuścili swoje domy i wyszli na ulice. Turecka agencja do spraw sytuacji nadzwyczajnych i przeciwdziałania skutkom katastrof zaapelowała o niezbliżanie się do wybrzeża Morza Śródziemnego, gdyż jego poziom z powodu trzęsienia mógł podnieść się nawet o 50 centymetrów.

Wstrząsy odczuwalne były na Cyprze, w Syrii, w Egipcie i w Libanie. Media informują o pierwszych zawalonych budynkach.

Do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w południowej Turcji i północnej Syrii doszło w nocy z 5 na 6 lutego dokładnie na tym samym obszarze. Jeszcze 18 lutego ratownikom udało się wydobyć spod gruzów trzy żywe osoby. W wyniku kataklizmu zginęło w obu krajach 44 377 osób.

A. Blinken: Będziemy pomagać Turcji tak długo, jak będzie trzeba

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone będą pomagać Turcji w walce ze skutkami trzęsienia ziemi tak długo, jak to będzie konieczne. Waszyngton wysłał na tereny dotknięte kataklizmem grupę ratowniczą, pomoc medyczną, ciężki sprzęt i dodatkową pomoc humanitarną przeznaczoną dla Syrii.

Strona turecka podkreśla, że jest to element partnerstwa. „Stany Zjednoczone i Turcja nie zgadzają się we wszystkich sprawach, jednak nasze partnerstwo przetrwa różne wyzwania” – zapewnił turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Różnica zdań pomiędzy dwoma krajami należącymi do NATO powstała między innymi z powodu zakupu przez Turcję w 2019 roku rosyjskich rakiet przeciwlotniczych oraz z powodu wsparcia, udzielanego przez Stany Zjednoczone kurdyjskim bojownikom, których Turcja uznaje za terrorystów.

Łączna pomoc USA dla Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi wyniosła 185 milionów dolarów.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com