Niemcy mają tradycję ubijania interesów z Rosjanami. Ponad głowami Polaków. Tego dowodzi także Nord Stream 2
Pragmatyczna polityka Niemców wobec Rosjan nie jest novum. Wygrywa nawet wobec polityki lewicowej, proekologicznej, czego dowodzi dziś rozbudowa Nord Stream 2.
Realistyczna polityka Polski względem prób zablokowania gazociągu znalazły posłuch jedynie u poprzedniej administracji USA. Unia Europejska nie widziała zagrożenia nawet względem solidarności i bezpieczeństwa państw wewnątrz Unii, konsekwentnie ignorując ostrzeżenia. Dramatyczne wysiłki powstrzymania rozbudowy gazociągu najprawdopodobniej, niestety, spełzną na niczym.
Chęci ubijania interesów z Rosją nie powstrzyma ani ideologiczna, lewicowa walka o klimat, ani niepokoje względem imperialistycznych zapędów Władimira Putina. Polska, na dziś dzień, wydaje się samotną wyspą realnie patrzącą na zbrodniczą politykę wschodnią. Pomimo wszystkich, czysto populistycznych oskarżeń opozycji o sprzyjanie z pro-rosyjskimi ugrupowaniami, to polski rząd realnie widzi zagrożenie nadchodzące zza Bugu i dużo dalej, z Moskwy.
Na pewno jesteśmy stroną, która ma prawo, z racji swoich własnych doświadczeń, do tego, by ostrzegać zachód przed nieopatrznymi ruchami politycznymi, wynikającymi z faktu, że Rosja jest mniej rozpoznawalna ze swoich realnych działań na zachodzie.
Warto podkreślić, że jest historyczna reguła, że Rosja ma wiele oblicz. Jedno z nich, szczególnie widoczne w XIX wieku, a potem w czasie II wojny światowej, to pro-niemieckość elit niegdyś carskiej Rosji, potem Bolszewików
– zaznaczył w telewizji wPolsce.pl prof. Jan Żaryn, historyk. I opowiadał, jak Lenin przybył do zrewolucjonizowanej Rosji za sprawą niemieckiego wywiadu. Ta długotrwała historia relacji rosyjsko-niemieckich jest dla nas pewną bardzo wyraźną przestrogą.
Chodzi o przeżarcie elit carskiej Rosji niemiecką agenturą wpływu. I tworzeniem interesów niemieckich na terenie państwa rosyjskiego. To bardzo długa tradycja, zakorzeniona aż do dziś w elitach niemieckich i putinowskich. To droga, której nikt nie doświadczył tak mocno, jak Polacy.
– podkreślił prof. Żaryn.
Ważne jest także zrozumienie, wynikające także z historii, podejście Amerykanów do Rosji. Rosja, wskutek działań swojej dyplomacji, potrafi wymusić na Ameryce uznanie swojej potęgi, wskutek innych wrogów amerykańskich.
Wobec zagrożenia ze strony Chin, to Rosja może być sojusznikiem USA. Rosja zatem skutecznie próbuje układać się jako sojusznik z USA przeciw Chinom. Amerykanie mają swoją własną wizję rozumienia Rosji, która może być stabilizatorem wobec większych wyzwań
– tłumaczył.
Dlatego spotkanie Biden-Putin w kontekście obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, strona polska słusznie uważa za błąd. Jednoznacznie krytycznie należy także oceniać decyzje o odejściu od sankcji na firmy i podmioty uczestniczące w budowie NS2.
Edyta Hołdyńska