RLI: Putin potrzebuje Surovikina do ścisłego wykonywania kryminalnych rozkazów i popełniania zbrodni wojennych na Ukrainie

Fot. mil.ru

Wobec niepowodzenia inwazji wojskowej i utraty wcześniej podbitych terytoriów ukraińskich Kreml zdecydował się zastosować na Ukrainie taktykę, którą wcześniej stosowali Rosjanie w Syrii – terror, zmasowane uderzenia w infrastrukturę cywilną i ludność cywilną. Właśnie z tym wiąże się mianowanie Siergieja Surowikina, dowódcy rosyjskiego ugrupowania na Ukrainie, który w razie potrzeby jest gotowy do popełniania przestępstw i w obecności gwarancji immunitetu. Ponadto ma już doświadczenie w wykonywaniu karnych rozkazów prezydenta Putina dotyczących użycia broni chemicznej przez rosyjskie samoloty i śmigłowce w Syrii.

Pisze o tym Instytut Roberta Lansinga.

„Zmasowany rosyjski atak rakietowy na cele cywilne i infrastrukturę energetyczną Ukrainy wskazuje na pogarszające się perspektywy wojsk rosyjskich na Ukrainie. Rosja zmienia taktykę, wierząc, że awaria systemu energetycznego podważy opór Ukraińców, wywoła panikę i zdestabilizuje kraj od środka. Wyciskając presję na ukraiński system energetyczny, Kreml pośrednio uderza także w Europę, pozbawiając ją możliwości importu energii elektrycznej z Ukrainy w wyniku szantażu rosyjskiego gazu. Tym samym Rosja postawiła na terror w obliczu niepowodzenia inwazji militarnej i utraty wcześniej podbitych terytoriów ukraińskich, licząc na to, że ludność wywrze presję na własne przywództwo, zmuszając władze do podpisania porozumienia pokojowego na warunkach Kreml” – czytamy w artykule.

Z drugiej strony, jak zauważa RLI, „Surovikinowi brakuje doświadczenia i zdolności do robienia zmian na polu bitwy. W ten sposób prezydent Putin prawdopodobnie nadal będzie osobiście kierował przebiegiem wojny na Ukrainie. Aby to zrobić, potrzebuje dowódcy, który wykona każde z jego rozkazów, w tym popełni zbrodnie wojenne”.

Według autorów artykułu sytuacja ta wskazuje na chaos w kierownictwie wojskowym Federacji Rosyjskiej.

„Z jednej strony prowadzi to do porażki w konwencjonalnej wojnie z Ukrainą, z drugiej zaś zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia przez Putina emocjonalnej decyzji o użyciu taktycznej broni jądrowej na Ukrainie” – wyjaśnia RLI.

RLI nie wyklucza również, że Surowikin, mający pewien związek z FSB (być może został przez nią zwerbowany), został powołany do wzmocnienia wpływu tej struktury na Ministerstwo Obrony i Sztab Generalny Federacji Rosyjskiej w kontekst walki tych resortów o władzę.

„W ten sposób Patruszew może uzyskać większą kontrolę nad działaniami sił rosyjskich na Ukrainie i zminimalizować pozycję Szojgu-Gierasimowa na Kremlu” – czytamy w publikacji.

W tym przypadku, zdaniem analityków, należy spodziewać się kolejnych rosyjskich prowokacji ze scenicznym ostrzałem terytorium Rosji, a także aktów terrorystycznych na terytorium Ukrainy. W tym kontekście konieczne jest rozważenie wysadzenia mostu krymskiego, który mógłby zostać zorganizowany przez Rosję w celu stworzenia casus belli i zmuszenia Putina do radykalnych decyzji, w tym taktycznego uderzenia nuklearnego na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com