„Rosja nie dysponuje tu żadnym prawem weta”. Nieformalne spotkanie NATO w Oslo

fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Dziś w Oslo odbywa się nieformalne spotkanie szefów MSZ państw NATO. – Musimy wypracować rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stanie się udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa – wezwał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg. Jednocześnie, przewodniczący komisji spraw zagranicznych państw członkowskich wydali wspólne oświadczenie, w którym oczekują na szczycie w Wilnie opracowania „jasnej ścieżki akcesji Ukrainy do NATO”.

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – zadeklarował dzisiaj rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo. – Musimy wypracować rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stanie się udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Potrzebujemy też przyspieszenia procesu akcesji Szwecji do NATO – dodał.

W ocenie sekretarza generalnego zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę musi skutkować trwałym powstrzymaniem prób agresji ze strony Kremla i przyjęciem państwa-ofiary inwazji do Sojuszu.

– Rozmawiałem w tym tygodniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. W najbliższej przyszłości wybiorę się też do Ankary, aby kontynuować tam rozmowy dotyczące tego, w jaki sposób możemy zapewnić jak najszybsze przystąpienie Szwecji do NATO. Moje stanowisko w tej sprawie, które przekażę Erdoganowi, jest takie, że akcesja Szwecji do organizacji leży w interesie wszystkich jej państw członkowskich – podkreślił Stoltenberg, odnosząc się do braku zgody Turcji na przystąpienie Szwecji do NATO.

Według norweskiego nadawcy publicznego NRK głównymi tematami rozmów w Oslo są turecka blokada przystąpienia Szwecji do NATO, warunki członkostwa stawiane przed Ukrainą, kontrofensywa ukraińskiej armii na froncie wojny z Rosją, szkolenie Ukraińców na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, a także kandydatury na następców Stoltenberga, którego kadencja kończy się jesienią.

Wspólne stanowisko przedstawicieli państw NATO

Dziś opublikowane zostało również wspólne oświadczenie przedstawicieli państw NATO, by na szczycie w Wilnie „opracowano jasną ścieżkę akcesji Ukrainy do Sojuszu” i „wysłano jasny i silny sygnał gwarancji bezpieczeństwa” dla tego kraju.

Pod oświadczeniem podpisali się przewodniczący komisji spraw zagranicznych z kilkudziesięciu krajów, w tym Polski: szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel oraz szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich. Ponadto swoje podpisy złożyli szefowie parlamentarnych komisji m.in. z: Albanii, Belgii, Bułgarii, Kanady, Czech, Danii, Estonii, Niemiec, Francji, Islandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Rumunii, Norwegii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Przewodniczący wezwali również do „usunięcia na stałe szarych stref bezpieczeństwa w Europie”.

„Zwracamy uwagę na fakt, że członkostwo Ukrainy w NATO ugruntowałoby stały pokój nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie, wykazując, że Rosja nie ma prawa weta wobec powiększenia NATO, że Ukraina ma prawo wybierać, z jakimi organizacjami bezpieczeństwa i obrony chce się sprzymierzyć, oraz że Ukraina nie znajduje się w strefie wpływów Rosji”

czytamy.

Sygnatariusze ocenili też, że członkostwo Ukrainy w NATO byłoby bardziej skuteczne i mniej kosztowne, niż obecna pomoc wojskowa dostarczana temu krajowi.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com