Rosja zorganizowała nowe kanały dostaw dronów z Chin, aby ominąć sankcje

Rosja opanowuje nowe kanały dostarczania chińskich dronów.

Zostało to zgłoszone przez Strana.ua w odniesieniu do Robert Lansing Institute for Global Threat and Democracy Studies (RLI).

Według jego informacji chińskie firmy nadal dostarczają Rosji komponenty, sprzęt wojskowy i towary podwójnego zastosowania.

Dostawy są realizowane pomimo sankcji i pomimo oficjalnego stanowiska Pekinu deklarującego neutralność w kwestii wojny rosyjsko-ukraińskiej, podał instytut.

Na przykład jedna z chińskich firm zamierza dostarczyć do Rosji tysiąc dronów; dostawy będą realizowane przez Kazachstan, który również publicznie oświadczył, że nie pomoże Moskwie w obejściu ograniczeń sankcyjnych.

Wiadomo, że po rozpoczęciu wojny Chiny praktycznie nie realizowały bezpośrednich dostaw dronów na Ukrainę. Potwierdzają to dane Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej.

Od marca do grudnia 2022 r. chińskie firmy nie dostarczyły Kijowowi ani jednego drona, a w okresie styczeń-sierpień 2023 r. z Chin na Ukrainę sprowadzono tylko pięć UAV.

Stany Zjednoczone uważają, że Chiny nie dostarczyły Rosji broni do wykorzystania w wojnie na Ukrainie. Stwierdził to doradca ds. bezpieczeństwa narodowego administracji prezydenta USA, Jake Sullivan, podczas briefingu.

„Nasza najnowsza ocena jest taka, że Chiny nie dostarczyły Rosji broni w ramach wojny na Ukrainie” – powiedział Sullivan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com