Sekretarz obrony USA z nagłą wizytą w Kijowie. W tle kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy

AP / AP

Z niezapowiedzianą wcześniej wizytą w Kijowie pojawił się w poniedziałek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Członkiem delegacji amerykańskiej był też szef Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Europie Christopher Cavoli. „Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność i przeciwko rosyjskiej agresji, zarówno teraz, jak i w przyszłości” – podkreślił Austin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Lloydem Austinem podziękował Amerykanom za „niezachwiane, potężne wsparcie Ukrainy, przede wszystkim militarne”. – Bardzo ważne jest dla nas, że Stany Zjednoczone są z nami. Liczymy na Wasze wsparcie i jesteśmy dumni, że jesteście z nami – zaznaczył Zełenski. Ukraiński przywódca przekazał też informacje o bieżącej sytuacji na froncie, celach strategicznych i najważniejszych potrzebach Sił Obronnych Ukrainy. Mówił też o tym, że kluczowe jest „kontynuowanie nieprzerwanych dostaw wszelkiej niezbędnej broni i amunicji przez sojuszników”.

„Strony rozmawiały także o swobodzie żeglugi na Morzu Czarnym i zapewnieniu funkcjonowania alternatywnego korytarza zbożowego” – podała kancelaria Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraina. Sekretarz obrony Ukrainy z wizytą w Kijowie

Sekretarz obrony USA przekazał w poniedziałek rano, jeszcze przed spotkaniami z ukraińską administracją, że celem wizyty jest przekazanie ważnego komunikatu: „Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność i przeciwko rosyjskiej agresji, zarówno teraz, jak i w przyszłości”.

„My, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy i długoterminowe wymagania obronne” – dodał na platformie X, już po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim. Lloyd Austin rozmawiał też ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, szefem MON Ukrainy Rustemem Umerowem, o „kontrofensywnych operacjach i przyszłych zapotrzebowaniach”.

Również w poniedziałek Departament Obrony USA poinformował o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy. Jak przekazano, to 51. dostawa sprzętu dla Ukrainy od sierpnia 2021 r. „Pakiet ten obejmuje dodatkowe zdolności obrony powietrznej, amunicję artyleryjską, broń przeciwpancerną i inny sprzęt, który ma pomóc Ukrainie w obronie jej suwerennego terytorium” – czytamy. Wartość tego pakietu może sięgać nawet 100 mln dolarów.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com