Talibowie likwidują media w Afganistanie

AhmadElhan, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Odkąd talibowie powrócili do władzy w Afganistanie w połowie sierpnia br., 43 proc. mediów w tym kraju zostało zamkniętych – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania, przeprowadzonego przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF) wraz ze Stowarzyszeniem Niezależnych Dziennikarzy Afganistanu (AJIA).

Według raportu zamykanie mediów przez talibów spowodowało, że 60 proc. afgańskich dziennikarzy i większość afgańskich dziennikarek straciło pracę.

– Spośród 543 mediów zarejestrowanych na początku lata, pod koniec listopada 2021 r. tylko 312 nadal funkcjonowało. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy zniknęło 43 proc. afgańskich środków masowego przekazu

 – wskazano w badaniu.

– Zniknęły zatem cztery z 10 mediów, a 60 proc. dziennikarzy i współpracowników medialnych jest teraz pozbawionych pracy

 – napisano w raporcie i podkreślono, że najbardziej dotknięte są kobiety; pracę w mediach straciło 84 proc. zatrudnionych tam kobiet.

RSF i AJIA precyzują, że dane te zostały obliczone na podstawie spisu liczby mediów i dziennikarzy, działających przed przejęciem władzy przez talibów.

– W ciągu kolejnych czterech miesięcy większość prowincji Afganistanu miała co najmniej 10 prywatnych mediów. Teraz niektóre regiony są praktycznie pozbawione lokalnych mediów

– oceniono.

Region Kabulu, gdzie koncentracja redakcji była największa, stracił ponad połowę swoich mediów (51 proc.): na 148 środków masowego przekazu zarejestrowanych przed połową sierpnia 72 działało pod koniec listopada.

W konsekwencji z 10 790 osób pracujących w afgańskich redakcjach (w tym 2490 kobiet) na początku sierpnia „tylko 4360 nadal pracowało w czasie badania (3950 mężczyzn i 410 kobiet)”.

– Z tej liczby ponad cztery na pięć kobiet zajmujących się mediami straciło pracę. A w 15 z 34 prowincji Afganistanu nie ma już pracujących kobiet

 – zaznaczono w badaniu.

RSF i AJIA alarmują, że afgańscy dziennikarze muszą teraz przestrzegać „11 zasad dziennikarstwa” oraz stosować się do „zarządzenia dobrem i zakazu zła” – tekstów uchwalonych przez rząd talibów. To oznacza, że aby móc podjąć jakikolwiek temat, dziennikarze muszą najpierw poinformować ministerstwo nadzoru oraz uzyskać zezwolenie na jego zrealizowanie. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com