USA. 27 żołnierzy Sił Powietrznych zwolniono dyscyplinarnie za odmowę szczepień przeciw COVID-19

Fot. Jacek Kosieradzki / Agencja Wyborcza.pl

Dowództwo Sił Powietrznych zwolniło 27 żołnierzy za odmowę przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa formacji Ann Stefanek, stali się oni prawdopodobnie pierwszymi żołnierzami, których spotkały dyscyplinarne konsekwencje za nieprzestrzeganie nakazu szczepień.

Siły Powietrzne zwolniły 27 osób za odmowę przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19, co czyni ich, według urzędników, pierwszymi członkami służby usuniętymi za nieposłuszeństwo wobec nakazu wykonania szczepień – informuje agencja Associated Press (AP).

Pracownicy mieli czas do 2 listopada 2021 roku na wywiązanie się z obowiązku szczepień. Jak poinformowała w poniedziałek (13 grudnia) rzeczniczka prasowa Sił Powietrznych Ann Stefanek, wielu z nich jednak odmówiło. „Zwolnienia w wojsku z powodu niepodporządkowywania się rozkazom są rzadkością. Dyscyplina jest fundamentalną zasadą w służbie” – czytamy na stronie AP.

USA. Żaden z 27 żołnierzy, który nie zaszczepił się przeciw COVID-19, nie ubiegał się o zwolnienie z tego obowiązku

Jak przekazała Stefanek, w ubiegłym tygodniu przedstawicielom służb Sił Powietrznych zostały przedstawione zasady walki z pandemią. Zostali poinformowani, że ci, którzy zaniechają obowiązku szczepień, spotkają się z dyscyplinarnymi konsekwencjami, w tym utratą pracy bez wypłacenia odprawy. Rzeczniczka dodała, że żaden z wyrzuconych dyscyplinarnie żołnierzy nie ubiegał się o zwolnienie z obowiązku szczepień z powodów medycznych, administracyjnych czy religijnych. W rezultacie zostali formalnie usunięci ze służby za niewykonanie rozkazu. Jak podkreśliła Stefanek, mimo innych wykroczeń i przewinień zapisanych w kartotekach, jedynym powodem wypowiedzenia była odmowa przyjęcia dawki przeciwko COVID-19.

USA. Przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 96 proc. personelu wojskowego

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin uważa, że szczepienia są niezbędne do „utrzymania służby w zdrowiu i zdolności do odpowiedzi w sytuacjach kryzysowych”. Dlatego postanowił, że wszyscy wojskowi mają obowiązek przyjęcia dawki przeciw SARS-CoV-2.

Według danych na 10 grudnia podanych przez gazetę wojskową „Stars and Stripes”, 96,4 proc. aktywnego personelu wojskowego otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych wskaźnik ten wyniósł nieco ponad 97 proc.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com