Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów. Rosja zapowiedziała odpowiedź

Christophe Gateau / AP

Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów po ogłoszeniu wyroku w sprawie zabójstwa czeczeńskiego bojownika Zelimchana Changoszwilego. W związku ze zbrodnią berliński sąd skazał na dożywocie Rosjanina Wadima Krasikowa. Zdaniem śledczych morderca współpracował z rosyjskimi służbami.

Jak pisze Deutsche Welle, wyrok w sprawie morderstwa w Tiergarten zapadł przed Wyższym Sądem Krajowym w stolicy Niemiec. Sędziowie uznali, że udowodnione zostało, iż w sierpniu 2019 roku rosyjski obywatel Wadim Krasikow zastrzelił pochodzącego z Czeczenii Gruzina Zelimchana Changoszwilego, byłego dowódcy sił powstańców czeczeńskich w drugiej wojnie przeciwko Rosji.

Zelimchan Changoszwili był uznawany przez rosyjskie władze za „wroga państwa” i poszukiwany w Rosji listem gończym. Z kolei skazany to, według prokuratury, były pułkownik rosyjskich służb FSB. Do Berlina miał przybyć w jednym celu: by zabić Changoszwilego.

Baerbock: To zabójstwo jest pogwałceniem niemieckiego prawa

Do wyroku odniosła się szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. – Sprawca działał na zlecenie organów Federacji Rosyjskiej. To zabójstwo jest pogwałceniem niemieckiego prawa i suwerenności naszego państwa. Dlatego wezwałam ambasadora Rosji i przekazałam mu, że dwaj jego współpracownicy zostaną uznani za osoby niepożądane – oznajmiła Baerbock.

Szefowa resortu spraw zagranicznych dodała, że rozmawiała też z szefem rosyjskiej dyplomacji, Siergiejem Ławrowem. – Powiedziałam mu, że zależy nam na szczerej wymianie poglądów z Rosją, tyle że to przestępstwo mocno ją obciąża – stwierdziła.Do morderstwa w berlińskim parku Kleiner Tiergarten doszło 23 sierpnia 2019 roku. 56-letni Rosjanin zabił swoją ofiarę trzema strzałami, na oczach spacerujących dzieci. 40-letni Zelimchan Changoszwili, który walczył niegdyś w szeregach czeczeńskiego bojownika Szamila Basajewa, zmarł na miejscu. Tak zwany „Tiergartenmord” wywołał dyplomatyczne perturbacje między Berlinem a Moskwą.

Rosja odpowie w „adekwatny sposób”

Na wydalenie dwóch dyplomantów zareagowała juz Moskwa. – Rosja odpowie w „adekwatny sposób” – poinformowała w środę rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa. W oświadczeniu opublikowanym na komunikatorze Telegram Zacharowa określiła posunięcie władz Niemiec jako „nieprzyjazne”. – W najbliższej przyszłości wydane zostanie oświadczenie w tej sprawie – napisała Zacharowa.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com