Krucjata Rosatomu do Polski – InformNapalm Społeczność Międzynarodowa

Arcybiskup Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Ewstratii Zorya zwrócił uwagę na fakt, że niedawne aktywne wyjazdy służbowe zastępcy kierownika Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RKP) arcybiskupa Nikołaja Bałaszowa do Belgradu (Serbia) – Banja Luki (Bośnia i Hercegowina) nie są przypadkowo nałożone na eskalację wydarzeń na Bałkanach.

 Zauważa on, że ta część ROC była wykorzystywana przez Kreml od czasów sowieckich do przykrywania pracy wywiadowczej za granicą.

 Poza Bałkanami, Rosjanie kontynuują „soft power” także w Polsce.

 Informuje o tym międzynarodowa społeczność wolontariuszy InformNapalm.

  W dniu 11 grudnia 2021 r. delegacja Rosyjskiej Fundacji Wspierania Kultury i Dziedzictwa Chrześcijańskiego (fundatorem Fundacji jest wspomniany wyżej państwowy rosyjski koncern Rosatom) odwiedziła Diecezję Białostocko-Gdańską Polskiego Kościoła Prawosławnego.

 Jak podaje InformNapalm, według poinformowanych źródeł, Rosjanie rzekomo przekazali polskim duchownym dużą „darowiznę” o wartości milionów euro.

  Pośrednio fakt znacznej „darowizny” potwierdził w swoich komentarzach szef tej rosyjskiej fundacji Jegor Skopenko, który przewodniczył delegacji.  Stwierdził, że jest „zaangażowany w taką działalność charytatywną również w innych Kościołach lokalnych”.

 Jak na razie informacje te wymagają dalszej weryfikacji, gdyż tajemnicą pozostaje, w jaki sposób Rosjanom udało się przemycić tak znaczną sumę i czy w procesie tym uczestniczyły kanały dyplomatyczne.

 Wcześniej międzynarodowa społeczność wolontariuszy InformNapalm opublikowała serię opracowań FrolovLeaks demaskujących metody hybrydowego wpływu Rosji poprzez instytucje kościelne, fundacje, organizacje, postaci kościelne, polityków i osoby bliskie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

 Jednocześnie, jak zauważa InformNapalm, już z danych zbiorczych wynika, że nowo utworzona „Fundacja Wspierania Kultury i Dziedzictwa Chrześcijańskiego” jest projektem mającym na celu ukrycie pracy rosyjskich służb specjalnych poprzez instytucje religijne na całym świecie i lobbowanie rosyjskich interesów poprzez znaczące zastrzyki finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com