Watykan. Papież Franciszek kończy 85 lat. Jako dziecko chciał być rzeźnikiem

Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

W piątek 17 grudnia papież Franciszek skończył 85 lat. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, jest to jeden z najdłużej żyjących papieży w historii. Franciszek w młodości pracował jako „bramkarz”, a jako dziecko marzył, by zostać rzeźnikiem.

Papież Franciszek, a właściwie Jorge Mario Bergoglio, urodził się w 1936 roku w Buenos Aires. W wieku 77 lat został wybrany głową Kościoła katolickiego. Jest pierwszym papieżem, który nie przyjął imienia swoich poprzedników. Imię wybrał na cześć założyciela zakonu franciszkanów – Franciszka z Asyżu.  

85. urodziny papieża Franciszka. W dzieciństwie chciał zostać rzeźnikiem

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa (PAP), papież Franciszek w młodości pracował w laboratorium chemicznym, a także w klubie jako „bramkarz”. „Podczas wizyty w jednej z parafii opowiedział dzieciom, że jako mały chłopiec chciał być rzeźnikiem, bo na targu, na który chodził z mamą i babcią, podziwiał sprzedawcę mięsa za mistrzostwo, z jakim posługiwał się nożem” – pisze PAP. Agencja informuje także, że podczas jednego ze spotkań z młodzieżą papież wytłumaczył, że w apartamencie papieskim nie mieszka z „powodów psychiatrycznych”. Wyjaśnił, że woli być wśród ludzi, dlatego wybrał Dom Świętej Marty (hotel w Watykanie), gdzie posiłki spożywa razem z innymi gośćmi. 

Franciszek. Młodość i droga do papiestwa

Jorge Mario Bergoglio był najstarszym z pięciorga dzieci Reginy María Sívori oraz Maria José’a Bergoglia. Jego ojciec, włoski imigrant, był księgowym, z kolei matka zajmowała się domowym gospodarstwem. Zdobył dyplom technika chemika i w wieku 21 lat rozpoczął studia w seminarium. Rok później wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie kontynuował naukę. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 33 lat, a śluby zakonne złożył cztery lata później. Na biskupa pomocniczego mianował go Jan Paweł II w 1992 roku, a kardynałem został dziewięć lat później. Po śmierci Karola Wojtyły w 2005 r. uznawany był za jednego z mocniejszych kandydatów na papieża. Został nim jednak dopiero w 2013 roku. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com